CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. října'19, svátek má Vendelín.
Do Bíliny za turistikou

Do Bíliny za turistikou

13.8 15 Město Bílina leží v severozápadních Čechách, ve východní části Chomutovsko-teplické pánve v nadmořské výšce 207 m. Na severu se vypíná do výše 700 až 900 m n.m. souvislá hrásť Krušných hor, tvarovaná masami žuly a ruly, kterými pronikly k povrchu na konci prvohor porfyry. Z východu zabíhají až k městu nezvykle modelované vršky Českého středohoří. Samotná Bílina se rozkládá v Mostecké pánvi, tvořené třetihorními usazeninami jílu, písku, pískovce a uhlí. Chráněnou oblast Českého středohoří, zřízenou roku 1971, tvoří pás třetihorních vyvřelých kopců kupovitých, homolovitých a kuželovitých tvarů. Dnešní utěšenou podobu krajiny vytvořilo vymílání hornin větrem, vodou a mrazem. Zvlněný kraj v sobě zahrnuje všechny druhy přírodních společenstev od shluků skal až po teplé luhy a háje. Daří se zde stejně teplomilným stepním rostlinám jako přežívající flóře z ledových období čtvrtohor. V okolí Bíliny nápadně ční tři kopce Bořeň (539 m n.m.), Rozkoš (402 m n.m.) a Kaňkov (436 m n.m.) z nichž svou neobvyklostí upoutává zvláště skalnatý Bořeň. Mohutný znělcový masív, připomínající Lva chystajícího se ke skoku, tvoří výraznou krajinnou dominantu.
Celý článek / zobrazeno 6158x
Jedinečná i nebezpečná příroda Českého středohoří

Jedinečná i nebezpečná příroda Českého středohoří

5.6 14 Vulkanické České středohoří se táhne od Mostu až po Českolipsko. Jedná se o jedinečnou oblast s velmi členitým terénem a množstvím přírodních zajímavostí. O její unikátnosti svědčí řada přírodních rezervací, takže ne náhodou byla právě tady vyhlášena chráněná krajinná oblast. V Českém středohoří se setkává jižní teplomilné pásmo s chladným severem, takže se zde vyskytuje kolem 1 200 druhů rostlin. Řada z nich je přitom chráněných. Pro Středohoří jsou typické dubohabrové porosty a doubravy. Původní lesy patřily ovšem k mnohem hustějším, rozsáhlejším a zelenějším, bohužel od roku 1922 je značně decimovali lesní škůdci.
Celý článek / zobrazeno 8320x
České středohoří - lákavé tipy na výlety

České středohoří - lákavé tipy na výlety

20.9 13 Léto a prázdniny se uchylují ke svému konci, avšak příležitosti k uskutečnění příjemných výletů do krajiny Českého středohoří nekončí. Destinační agentura České středohoří připravila tipy na strávení babího léta a inspiraci na aktivní prožití barevných podzimních dnů v přírodě.
Celý článek / zobrazeno 8035x

Hotely a penziony v okolí TeplicZ Cínovce nebo z Krupky na Moldavu přes Německo Z Cínovce nebo z Krupky na Moldavu přes Německo
17.7 13 Náš výlet začíná v Krušných horách na Cínovci, kam se od hlavního nádraží v Teplicích dostanete buď linkou MHD Teplice číslo 141 nebo německým přepravcem RVD linky 398. Po vystoupení z autobusu přejdete německý Zinwald , projdete kolem zajímavého kostelíku se hřbitovem a odtud pokračujete přibližně 500 metrů po chodníčku při silnici k čekárně autobusové zastávky, poblíž bývalé restaurace. Zde odbočíte ze silnice vlevo vzhůru cestou označenou jako Hochmoorweg a po necelém kilometru dojdete na rozcestí.
Celý článek / zobrazeno 9241x
Krupka plná historie, památek a pověstí Krupka plná historie, památek a pověstí
7.5 13 Krupka patří k jednomu z našich nejstarších horních měst, jehož počátky sahají do 13. století. Samotný název nepochází od krupek cínu, ale od českého slova krupý (velký nebo hrubý). Původně česká obec se zcela poněmčila ve 14. století, městečkem se stala od roku 1330 a městem před rokem 1446. V roce 1464 získali zdejší havíři horní řád a v roce1477 též další významná privilegia. Krupka vzdorovala několika požárům, avšak v roce 1479 lehla popelem. Dvakrát se vysvobodila z podddanství, ale od roku 1623 znovu podléhala vrchnosti.
Celý článek / zobrazeno 9991x
Pohádkový les v Bílině Pohádkový les v Bílině
24.10 12 Pohádkový les v Bílině se nachází nedaleko sídliště Za Chlumem a vznikl v roce 1974, kdy pan Jaroslav Sekyra začal vyrábět pohádkové postavičky ze dřeva. Pro svou činnost se inspiroval v Německu, kde podobný pohádkový les navštívil a rozhodl se vytvořit takový i u nás.
Celý článek / zobrazeno 11694x
Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově
30.7 12 Pokud se vypravíte do Mikulova na Teplicku, můžete navštívit štolu Lehnschafter. V tomto dole se těžila stříbrná ruda již kolem roku 1450. Důl má celkem 12 pater, je 210 metrů hluboký a délka všech chodeb je 13 km. Z tohoto rozlehlého důlního komplexu je pro veřejnost zatím zpřístupněna část druhého patra dolu. Celkem jsou pro návštěvníky připraveny čtyři trasy.
Celý článek / zobrazeno 9420x
Krupka - středověké hornické město památek i turistiky Krupka - středověké hornické město památek i turistiky
29.6 12 Na úpatí Krušných hor, ve velmi rozdílné nadmořské výšce, severovýchodním směrem od Teplic, se rozprostírá starobylé hornické město Krupka, které patří k nejstarším nalezištím cínu ve střední Evropě. Samotný rozmach obce pak také na samém počátku souvisel s těžbou cínu a je datován do rozmezí 13. a 14. století. První zpráva o kutání pochází z roku 1297, kdy daroval Krupku král Václav II. Zbraslavskému klášteru. Z původně malého hornického městečka potom vyrostlo město, které v roce 1478 získalo od Vladislava II. jak městský znak, tak i městská práva. Kromě dolování zde však v 15. století docházelo rovněž k rozvoji řemesel, takže vznikaly cechy nejrůznějších zaměření.
Celý článek / zobrazeno 10066x
Liptická vyhlídka u Duchcova Liptická vyhlídka u Duchcova
14.6 12 Novou a netradiční zajímavostí města Duchcova je „Liptická vyhlídka“, která je novým cílem výletů i oblíbených procházek. Nachází se cca půl kilometru od centra města, na jednom z rekultivovaných vrcholků výsypky Pokrok. Naskytne se z ní unikátní panoramatický pohled. Na jedné straně uvidíte půvaby blízkého Českého středohoří s nejvyšší horou Milešovkou a bizarním skalním útvarem Bořeň, připomínajícím zkamenělého Českého lva.
Celý článek / zobrazeno 10347x
Za golfem i na procházku Za golfem i na procházku
25.5 12 V rozlehlé krajině poblíž vodní nádrže Barbora v obci Oldřichov-Jeníkov se nachází golfové hřiště Golf resort Barbora, které je již od roku 2001 vyhledávaným místem mnoha golfistů. Veřejnost ovšem málokdy tuší, že je i vhodným místem pro odpočinek, procházky nebo inline bruslení.
Celý článek / zobrazeno 9342x
Na výlet do královského města Litoměřice Na výlet do královského města Litoměřice
14.5 12 Královské město Litoměřice se může pyšnit spoustou historických památek a zajímavých míst, která stojí za to navštívit. V centru města vás nadchne vyhlídková věž Kalich, barokní Dům U Pěti pannen, nejstarší dům města Gotické dvojče, kde se nyní nachází soukromá Galerie Ve Dvoře, městské hradby a parkány José Rizala, Dómský pahorek, Hrad Litoměřice a spousta dalších památek a zákoutí. Pokud jste kulturního ražení, doporučujeme navštívit Oblastní muzeum, Severočeskou galerii výtvarného umění či Diecézní galerii, která Vám nabízí sbírku naivního umění. Zajímavý zážitek skýtá Dílna ručního papíru, kde můžete vždy v pondělí a čtvrtek shlédnout aktuální expozici a zároveň si prohlédnout ukázku tradiční výroby ručního papíru s možností vytvoření vlastního archu.
Celý článek / zobrazeno 13349x
Výlet do Radejčína a do Dubic Výlet do Radejčína a do Dubic
25.10 11 K vděčným a nenáročným výletům patří cesta do Radejčína a do Dubic na Ústecku. Obě místa patří společně se Stadicemi, Novými Stadicemi, Habrovanami, Brozánkami, Hliňany a Moravany pod obec Řehlovice. Pokud se do těchto míst vydáte autem nebo na kole, jedete od Ústí nad Labem či od Řehlovic směrem na Habrovany a dále stále do kopce až do Dubic, kam je to od Řehlovic necelých 6 km. Pěší turisté pak s oblibou přijíždějí motorovým vlakem přes Úpořiny, Žalany, Bořislav a Žim na nádraží do Radejčína a odtud pak pokračují buď po silnici nebo po žluté turistické značce do 2 km vzdálených Dubic.
Celý článek / zobrazeno 9982x
Ministerská vyhlídka Ministerská vyhlídka
9.4 10 Tento tip na výlet vás zavede na uchvacující vyhlídku na Lom Bílina. Pěkně z vršku a pod ochrannou přístřešku se podíváte na práci obrovských strojů odtěžujících skrývku i samotné uhlí. Uvidíte, kolik zeminy je potřeba přemístit, aby se horníci dostali k uhlí, jak jej těží, a pokud si přinesete i dalekohled, uvidíte cestu hnědého uhlí do nedaleké elektrárny Ledvice.
Celý článek / zobrazeno 12519x
Vlakem na lyžařské svahy Vlakem na lyžařské svahy
18.1 10 Zapomeňte na auto a využijte při cestě do hor pohodlný přístup na kolejích. Milovníci romantické povahy se mohou vydat vlakem po kulturní památce ČR Krušnohorské dráze v jízdním řádu označenou č.135, která vede z Mostu přes Louku u Litvínova, Hrob, Dubí a Mikulov do horského nádraží Moldava v Krušných horách.
Celý článek / zobrazeno 11285x
Audiostezka: Teplice na vlastní uši Audiostezka: Teplice na vlastní uši
16.3 09 AudioTeplice.cz je naučná stezka o Teplicích, která se dá poslouchat. Stačí málo - na www.audioteplice.cz si zdarma stáhnout nahrávky 33 objektů (památek, vyhlídek), překopírovat je do svého MP3 přehrávače nebo mobilního telefonu, který takovou funkci podporuje, z webu si vytisknout nebo v městském informačním centru zdarma vyzvednout mapku s jednotlivými zastaveními a pak už jen vyrazit do terénu. Na zmíněných stránkách je také možnost přihlásit se k odběru novinek.
Celý článek / zobrazeno 10558x
Krušnohorská železnice Most-Dubí-Moldava Krušnohorská železnice Most-Dubí-Moldava
13.2 09 Raritou mezi tratěmi v krušnohorském regionu je vysokohorská trať č. 135 z Mostu do Moldavy v délce 40 km. Trať se ukrývá v lese, šplhá místy až 25 promile strmým stoupáním. Její součástí je řada viaduktů, mostů a tunelů. Několikrát v roce, při různých příležitostech, se lze svést historickou parní mašinou nebo jinými historickými vozy. Tuto část trati spravuje Klub přátel Krušnohorské železnice. Pro svou zajímavou polohu byla trať v roce 1998 zařazena mezi kulturní památky Prohlášením Ministerstva kultury České republiky č.9740/97 ze dne 15.7.1998.
Celý článek / zobrazeno 13647x
Zámek Duchcov Zámek Duchcov
24.10 08 Nachází se v centru města Duchcov (10.000 obyv.) a je dominantou města. Jedná se o barokní zámek s klasicistní úpravou z počátku 19.století. Roku 1961 vyhlášen za kulturní památku, rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Atrakcí jsou místnosti, ve kterých žil a zemřel známý světoběžník G.G.Casanova a hlavní sál s Valdštejnskou rodovou galerií. Na výzdobě se podíleli významní barokní umělci - sochař M.B.Braun a malíř V.V.Reiner.

Celý článek / zobrazeno 12958x
Obora Mstišov Obora Mstišov
7.10 08 Mstišovská obora se nachází nedaleko Dubí. Není složité sem trefit, ve Mstišově je ukazatel. Historie obory je stará už několik set let. Byla známa především kvůli zámečku, okolo kterého se rozprostírala. Ještě v německé éře se honosila názvem Wildpark Tuppelburg, avšak v roce 1945 byla obora totálně zničena. Svého znovuzrození se dočkala roku 1974 jako součást zrekonstruovaného loveckého zámečku Dvojhradí (Tuppelburg).
Celý článek / zobrazeno 23806x
Aquacentrum - plavecká hala Teplice Aquacentrum - plavecká hala Teplice
16.4 08 Aquacentrum se nachází v lázeňské zóně, pro motoristy je k dispozici přilehlé parkoviště. Součástí haly je restaurace a mokrý bar, který je přístupný přímo z bazénu. Využití bazénu a sauny v dopoledních hodinách je vhodné pro školská a předškolská zařízení, kterým je poskytována sleva. Ve večerních hodinách doporučujeme využití areálu i sportovním oddílům jako součást jejich tréninkových plánů.
Celý článek / zobrazeno 53406x
Lázně Teplice v Čechách Lázně Teplice v Čechách
15.4 08 Lázně Teplice v Čechách patří k lázním s nejdelší tradicí. Zdejší termální prameny byly využívány již od 12. století a právě rozvoj lázeňství umožnil přerod původně neznámého města Teplice ve významné středisko, pyšnící se honosnými lázeňskými domy a nádhernou architekturou. Lázeňské město bylo díky své neopakovatelné atmosféře a léčivým pramenům vždy navštěvováno mnohými slavnými panovníky, diplomaty, umělci a velikány své doby.
Celý článek / zobrazeno 21606x
Krušnohorská Bílá stopa Krušnohorská Bílá stopa
15.4 08 V běžkařské sezóně 2007/2008 poprvé hřebeny Krušných hor nabídly návštěvníkům 350 kilometrů propojených běžeckých tratí. Konec lyžařské sezony neznamená, že by veškerý zájem o běžecké trasy utichl. Zároveň s koncem sezóny totiž začínají přípravy na tu příští.
Celý článek / zobrazeno 13362x
Botanická zahrada Teplice Botanická zahrada Teplice
18.1 08 Botanická zahrada Teplice je příspěvkovou organizací Magistrátu statutárního města Teplice. Leží na jihu města ve čtvrti Šanov v těsném sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů. Z celkové rozlohy asi dvou hektarů je zhruba polovina věnována venkovní expozici, výstavní skleníky zaujímají plochu 2400 m². Zásobní skleníky o rozloze 1750 m² jsou veřejnosti nepřístupné.
Celý článek / zobrazeno 14162x
Hvězdárna a planetárium Teplice Hvězdárna a planetárium Teplice
23.10 07 Kromě důležitých ale poměrně všedních zařízení jako jsou nemocnice, ústavy sociální péče či střední školy zřizuje a financuje Ústecký kraj také instituce více zábavné a řekněme „návštěvnicky přívětivější“. Kromě řady muzeí i galerií mezi ně patří i Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích.
Celý článek / zobrazeno 17831x
Po hřebenech Krušných hor Po hřebenech Krušných hor
5.10 07 Patříte i vy k nadšencům cykloturistiky? Pokud ano, nechte se pozvat na jednu parádní jízdu se vším všudy, co k těmto zážitkům patří. Tak do sedel, nohy pevně na pedály a jedeme. Kam? Nejdříve na stanici lanové dráhy do Bohosudova. Šedesáti korunami odlehčíme naší peněžence a svezeme se i s kolem až na hřebeny Krušných Hor.
Celý článek / zobrazeno 13364x
Dominanta Bíliny - Bořeň Dominanta Bíliny - Bořeň
29.8 07 Národní přírodní rezervace, zalesněný znělcový vrch Bořeň nad Bílinou (530 m), je největším znělcovým masivem ve střední Evropě. Je zde pseudokrasová jeskyně. Na skalách se vyskytuje hvězdice alpská, hvozdík sivý a další vzácné rostliny. Horolezci mají možnost využít cvičné horolezecké terény. Z vrcholu je pěkný kruhový rozhled.
Celý článek / zobrazeno 14083x
Výprava do hlubin země aneb za permoníky do Krupky Výprava do hlubin země aneb za permoníky do Krupky
7.8 07 Krupku proslavil po celém světě cín. Na bohatá naleziště v okolí Krupky upozornila bájná kněžna Libuše, která se prý na zdejších stráních scházela s Přemyslem.
Celý článek / zobrazeno 12736x
Cisterciácký klášter Osek Cisterciácký klášter Osek
10.5 07 Cisterciáci vynikali nad ostatní řády praktickými činnostmi - zemědělstvím, stavitelstvím a dalšími řemesly až po umění. Proto byli často zváni, aby kolonizovali pustá pohraniční území. Roku 1191 povolal Velmož Milhost mnichy z Waldsassen do Mašťova u Kadaně. Teprve 20. června 1196 český kníže a biskup Jindřich Břetislav písemně potvrdil Milhostovu fundaci, což bývá považováno za pevné datum konventu.
Celý článek / zobrazeno 16277x
Gymnázium Teplice v Alejní ulici Gymnázium Teplice v Alejní ulici
10.5 07 Teplice jsou známy a spojovány především s barokním uměním a klasicistní architekturou první poloviny 19.století, ale zajímavá a hodnotná díla vznikala i v letech následujících. I když nejsou veřejnosti natolik známa a nevěnuje se jim taková pozornost jde o díla, která patří k cenným dokladům vývoje umění střední Evropy po roce 1880.
Celý článek / zobrazeno 14346x
Vodní nádrž Barbora Vodní nádrž Barbora
10.5 07 Umělé jezero se nachází v obci Oldřichov. Je rekreačním komplexem s možností rekreace, koupání i sportovního vyžití. Vodní nádrž Barbora vznikla v 70. letech minulého století, zatopením povrchového lomu "BARBORA" podzemními vodami.
Celý článek / zobrazeno 20250x
Teplický objev - hrob královny Judity Teplický objev - hrob královny Judity
10.5 07 Nejstarší zprávy o založení teplického kláštera pocházejí z období 1158-1164 a zmiňují je kanovník Vincencius Pražský a milevský opat Jarloch. Zakladatelkou ženského benediktinského kláštera v Teplicích je uváděna Judita Durynská, manželka českého krále Vladislava II.
Celý článek / zobrazeno 17171x
Socha Wolfganga Amadea Mozarta Socha Wolfganga Amadea Mozarta
10.5 07 Již od roku 1925 přihlíží lázeňskému dění W.A.Mozart, i když s velkými přestávkami a pouze v podobě nadživotní plastiky. Plastika ve své době velmi slavného německého sochaře Frantze Metznera, rodáka z Všerub u Plzně (1870-1919), byla původně určena pro pražské Stavovské divadlo.
Celý článek / zobrazeno 14461x
Informační centrum elektrárny Ledvice Informační centrum elektrárny Ledvice
10.5 07 Informační centrum Ledvice je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Tématicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje.
Celý článek / zobrazeno 15461x
Hrad Doubravka Teplice Hrad Doubravka Teplice
10.5 07 Hrad Doubravka leží 1 kilometr východně od Teplic. Byl postaven Janem Illburgem z Vřesovic v roce 1478. Na přelomu 16. a 17. století Vilém Vchynský přestavěl hrad na pevnost, přičemž jej vyzbrojil důkladným arzenálem - důkazem je část děla z Doubravské hory v teplickém muzeu.
Celý článek / zobrazeno 26046x
Zámecká zahrada v Teplicích Zámecká zahrada v Teplicích
10.5 07 Zámecká zahrada se rozkládá na ploše 22 hektarů. Její rozsáhlé plochy luk i staleté stromy lemují Horní a Dolní rybník, již zhruba dvě staletí, patří sem např.- mohutné platany,javor stříbrný,kaštanovník jedlý, líska turecká a převislý jilm lysý.
Celý článek / zobrazeno 15977x
Milešovka na Teplicku Milešovka na Teplicku
10.5 07 Nejvyšší hora Českého středohoří 837m.n.m. a dominantní místo chráněné krajinné oblasti Českého středohoří. První známý výstup cestovatele Alexandra von Humboldta v doprovodu pruského krále Friedricha Wilhelma třetího byl v roce 1819. Oba potom výstup opakovali každoročně až do roku 1839.
Celý článek / zobrazeno 13302x
Morový sloup v Teplicích Morový sloup v Teplicích
10.5 07 Roku 1713 postihla Čechy poslední morová epidemie, která způsobila obyvatelům velké ztráty. Když byla "morová rána" odvrácena, vztyčily se na mnoha místech bohatě zdobené sloupy jako poděkování, že skončilo "trestání lidu". Teplicím se morové neštěstí vyhnulo a tehdejší majitel teplického panství F. K. Clary Aldringer nechal vybudovat Sloup Nejsvětější Trojice, jako poděkování za ušetření města morových hrůz.
Celý článek / zobrazeno 22057x
Komáří vížka v Krupce Komáří vížka v Krupce
10.5 07 Komáří vížka vznikla roku 1952 a je nejstarší a nejdelší lanovou dráhou bez mezizastávky v České republice. Délka lanové dráhy je 2 348 metrů, převýšení stanice 482 metrů, rychlost lanovky 2,5m/s, doba jízdy 15 minut a leží ve výšce 806 m.n.m.
Celý článek / zobrazeno 18614x

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: