CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Jedinečná i nebezpečná příroda Českého středohoří

Jedinečná i nebezpečná příroda Českého středohoří 5.6 14 Vulkanické České středohoří se táhne od Mostu až po Českolipsko. Jedná se o jedinečnou oblast s velmi členitým terénem a množstvím přírodních zajímavostí. O její unikátnosti svědčí řada přírodních rezervací, takže ne náhodou byla právě tady vyhlášena chráněná krajinná oblast. V Českém středohoří se setkává jižní teplomilné pásmo s chladným severem, takže se zde vyskytuje kolem 1 200 druhů rostlin. Řada z nich je přitom chráněných. Pro Středohoří jsou typické dubohabrové porosty a doubravy. Původní lesy patřily ovšem k mnohem hustějším, rozsáhlejším a zelenějším, bohužel od roku 1922 je značně decimovali lesní škůdci.

Naši předkové vytvořili v Českém středohoří velké ovocné sady. Nejen v zahradách a podél cest, ale i na návrších a okrajích lesů se využilo každičné místo a vznikaly celé ovocné plantáže. Tradiční bohatství ovocných stromů dodnes zůstalo například v Bořislavi, Žalanech, Velemíně, Milešově či v Kostomlatech. Zdejší ušlechtilé ovoce s jemným aroma nacházelo vždy svoje kupce, kteří mu dávali přednost před jiným, neboť kvalita ovoce je dána otevřenou polohou sadů směrem ke slunci i vynikajícími vlastnostmi půdy. Pro ovocnářství jsou velmi příznivé zdejší teploty s celoročním průměrem kolem 7 stupňů Celsia. Také díky tomu ovocnářství a pěstování zeleniny ze Středohoří vytlačilo původně velmi rozšířené chmelařství a vinařství.

České středohoří však trpí i rozmary počasí. Velmi často se zde totiž vyskytuje značné sucho, silné větry, ale i silné bouře, přestože v posledních suchých a teplých letech se jejich počet oproti dřívějším dobám podstatně snížil. Největší bouře, které mohou natropit i pořádné škody, přicházejí zpravidla od jihozápadu. Také z hlediska úderu blesku se vzhledem k přitažlivému podloží jedná o dost nebezpečnou oblast. Ve zříceninách hradu Házmburku si našly blesky již řadu obětí. Obdobně v obci Hradiště už několikrát uhodilo do kostela. V roce 1953 tady blesk zabil hned čtyři osoby. Jistý proutkař potom zjistil, že pod kostelem, kam blesky tak rády směřují, se nachází spodní pramen. Také nejvyšší vrchol Českého středohoří Milešovka (836,6 m), jako by blesky přímo přitahoval. Ne náhodou ji zdejší dávní obyvatelé nazvali Hromovou horou (Donnersberg) a dokonce podle ní předpovídali počasí. Skryl-li se vrchol v mracích, nastal nejvyšší čas vyhledat úkryt, protože bouře nebo déšť zaručeně dorazily během následujících okamžiků.

V Českém středohoří najdeme rovněž množství zajímavých přírodních lokalit. Připomeňme si aspoň Borečský vrch (440 m) mezi Velemínem a Třebenicemi. V zimních měsících vycházejí z vrcholu teplé páry vzniklé cirkulací vzduchu v puklinách horniny. Na jaře a v létě je proudění zase obrácené a při úpatí kopce se tvoří ledové krápníčky. Zároveň se tady vyskytují vzácné druhy rostlin, ale i množství plazů, včetně jedovatých zmijí, které už nejednou nebezpečně zaútočily na zvířata i lidi.

Výlety Českým středohořím okouzlí v každou roční dobu - v létě prosluněnými loukami i příjemným stínem lesů, na podzim čarokrásně zbarvenou přírodou, vůní padajícího listí a hub, v zimě bíle oděnými stromy a zasněženými kopci a na jaře vůní kvetoucí přírody. Navzdory jedinečné přírodě a chráněné krajinné oblasti však i do Českého středohoří už vtrhly nepříznivé vlivy naší civilizace.

Jedná se především o přetížené silniční komunikace, které znepříjemňují život zdejších obyvatel i turistů a pak rovněž o nekonečnou stavbu dálnice D 8 přes tuto lokalitu, která zatěžuje přilehlou krajinu. K těmto záporným fenoménům přispěl též obrovský sesuv svahu mezi Radejčínem a Dobkovičkami, který zničil stovky stromů a také přerušil železniční trať 097 z Teplic do Lovosic, takže vlaky, které do Českého středohoří přivážejí množství turistů, nyní končí ve stanici Radejčín a dále směrem do Lovosic je trvale zavedena náhradní autobusová doprava.

Pavel Kovář

Jedinečná i nebezpečná příroda Českého středohoří









Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google








ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: