CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Krupka - středověké hornické město památek i turistiky

Krupka - středověké hornické město památek i turistiky 29.6 12 Na úpatí Krušných hor, ve velmi rozdílné nadmořské výšce, severovýchodním směrem od Teplic, se rozprostírá starobylé hornické město Krupka, které patří k nejstarším nalezištím cínu ve střední Evropě. Samotný rozmach obce pak také na samém počátku souvisel s těžbou cínu a je datován do rozmezí 13. a 14. století. První zpráva o kutání pochází z roku 1297, kdy daroval Krupku král Václav II. Zbraslavskému klášteru. Z původně malého hornického městečka potom vyrostlo město, které v roce 1478 získalo od Vladislava II. jak městský znak, tak i městská práva. Kromě dolování zde však v 15. století docházelo rovněž k rozvoji řemesel, takže vznikaly cechy nejrůznějších zaměření.

K zdejším původním obyvatelům patřili Slované, proto je také název města Krupka slovanského původu. Krupý znamenalo velký, takže později často uváděné německé pojmenování Graupen, představovalo jen převod původního českého slova. Další rozvoj hornictví potom přiváděl do Krupky nové obyvatelstvo, zejména z blízkého Saska. V tehdejší době vznikalo v našem českém pohraničí množství opevnění proti bojovným Sasům. Mezi ně patřil jak nedaleký hrad Kyšperk nad Unčínem, tak rovněž hrad Krupka nad městem, jehož existence je prvně doložena v roce 1330. V pozdější době se o tomto místě také hovořilo jako o Růžovém hradu (Rosenburg). Pod hradem Krupka potom můžete spatřit některé historické kostely, zvonice i pozoruhodnou architekturu starých domů.

K centru současné Krupky patří část Bohosudova s historicky významnou barokní bazilikolu Bolestné Panny Marie. Původně zde stála jen dřevěná kaple, která byla postavena v roce 1426. Dnešní velkolepou stavbu, inspirovanou kostelem v Římě, začal stavět roku 1701 architekt G. Broggio. Nedělitelnou součástí baziliky je pak Biskupské gymnázium, které roku 1679 založili jezuité. Město ovšem velmi trpělo jak husitskými válkami, tak i třicetiletou válkou, neboť veškerá tažení byla provázena drancováním a vypalováním. V 19. století se v okolí Krupky začaly objevovat také první doly na hnědé uhlí a zrovna tak přibývaly některé továrny. Příchod průmyslového věku s sebou přinesl také rozvoj spolkového života.

Významnou akcí se v letech 1999 až 2000 stala realizace projektu "Příhraniční naučná hornická stezka Krupka - Dubí", vybudovaná v rámci programu PHARE. Trasa stezky začíná u městského muzea v horní části Krupky, ve kterém se nabízejí zajímavé expozice o historii dolování cínu a wolframu, o fauně a floře Krušných hor i o historii města. Odtud naučná stezka vede na nadaleký rekonstruovaný hrad Krupka, pokračuje ke štole "Starý Martin" nad Krupkou a cestou staré hornické stezky nebo také třeba po silnici se návštěvníci dostanou na vrch Komáří vížky, odkud se otevírá nádherný pohled na Podkrušnohoří a kopce Českého středohoří. Na Komáří vížce je možné v letním období navštívit kapli sv. Wolfganga s expozicí reprezentující osídlení Krušných hor a vydat se dále po hřebenu přes rozcestí Pod Loupežníkem a přes Přední Cínovec až na Cínovec, kde je možné po přechodu státní hranice pokračovat v naučné stezce také po německé straně. Celý projekt naučné stezky se přitom řešil po výběrovém řízení za přispění Evropské unie, jehož celkové náklady dosáhly 32 milionů korun.

Pro ty, kteří mají rádi památky, poutní místa, turistiku i technické pozoruhodnosti, je Krupka pravým rájem. Zdejší kostely, kaple, staré historické objekty, historie dolování, zrovna tak jako jízda naší nejdelší lanovou dráhou, která slouží už 60 let, stojí skutečně za navštívení. Také posezení ve více než čtyřiceti restauracích a vinárnách i ubytování v několika hotelích a penzionech pak jen zpříjemňuje pobyt všem, kteří do Krupky zavítají. (Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: