CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Krupka plná historie, památek a pověstí

Krupka plná historie, památek a pověstí 7.5 13 Krupka patří k jednomu z našich nejstarších horních měst, jehož počátky sahají do 13. století. Samotný název nepochází od krupek cínu, ale od českého slova krupý (velký nebo hrubý). Původně česká obec se zcela poněmčila ve 14. století, městečkem se stala od roku 1330 a městem před rokem 1446. V roce 1464 získali zdejší havíři horní řád a v roce1477 též další významná privilegia. Krupka vzdorovala několika požárům, avšak v roce 1479 lehla popelem. Dvakrát se vysvobodila z podddanství, ale od roku 1623 znovu podléhala vrchnosti.

Za třicetileté války byla z jedné třetiny zničena a jelikož těžba stagnovala, nepovedlo se v pobělohorské době dosáhnout někdejšího počtu domů a obyvatel. V průběhu 19. a 20. století se město rozšířilo i mimo své historické jádro směrem k Bohosudovu, Vrchoslavi, Novým Modlanům a Unčínu, čímž vznikla poměrně rozlehlá aglomerace stavebně propojených obcí, dnes součástí Krupky. Ještě než byla pozastavena doprava na horní železniční trati Oldřichov - Děčín přes Krupku, mohlo se město chlubit hned pěti železničními stanicemi a zastávkami. Dnes už má k dispozici pouze jedno provozní nádraží na hlavní trati v Bohosudově.

Turisté dnes přijíždějí do Krupky poznávat a obdivovat celou řadu památek, pamětihodností i nejrůznější zajímavosti. Za návštěvu určitě stojí zřícenina hradu Krupka, které se v 19. století začalo říkat Rosenberg. Hrad vznikl počátkem 14. století na ochranu zdejších cínových dolů, v místě strategicky výhodného ostrohu mezi hlubokými údolími dvou potoků. Od roku 1621 přestal být hrad definitivně obýván a chátral. Před časem došlo k zakonzervování zřícenin a ke zpřístupnění těchto míst. V areálu hradu dnes naleznete restauraci Růžový hrádek a také památník připomínající návštěvy J. W. Goetha. Mezi dalšími památkami vyniká pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený nově po požáru v roce 1479 s cennou gotickou výzdobou. Vysoko ve svahu pak stojí mohutná zvonice s bedněným patrem z doby kolem roku 1600. Při bývalé Dolní bráně, zbořené v roce 1454, spatříte špitální kostel sv. Ducha připomínaný v roce 1454 a nově postavený v polovině 16. století.

Nejvýznamnější památku v Krupce-Bohosudově, za kterou sem jezdí často turisté ze zahraničí, tvoří ovšem rezidence jezuitů se seminářem, gymnáziem a poutním kostelem Sedmibolestné Panny Marie, postaveným na místě, kde husité po bitvě u Ústí nad Labem popravili roku 1426 své úhlavní nepřátele - křižáky. Na území Krupky však naleznete ještě i mnoho dalších pamětihodností i zajímavostí. V historickém jádru Krupky, které tvoří městskou památkovou zónu, je možné obdivovat původní měšťanské domy s hrázděnými patry, v jednom z nichž je umístěno muzeum se stálými expozicemi "Krupka a cín". Na území Krupky naleznete rovněž tvrziště po vodní tvrzi, prohlídkovou štolu sv. Martina, historický akvadukt přes železniční trať, zbytky kostela sv. Prokopa pod Krupkou nebo kapli sv. Wolfganga se svažitým hřbitovem v Horní Krupce. Další doporučenou pozoruhodností je sedačková lanovka z Bohosudova na vrchol Kněžiště ve výšce 806 metrů nad mořem v Krušných horách, kterou v roce 1952 dokončil a zprovoznil tehdejší Dopravní podnik města Teplic. Z lanovky se nabízí jedinečný výhled na Krupku, její okolí i na panorama Českého středohoří. Kousek od horní stanice lanovky je na Komáří vížce k dispozici horská restaurace, odkud též lákají vyhlídky na celý kraj pod Krušnými horami.

Ke Krupce a jejímu okolí se váže množství pověstí a tajemných příběhů. K nejznámějším patří zázrak, který se udál před dávnými lety na místě jezuitského areálu v Bohosudově. Jedna dívka zde žala trávu, když v tom se jí kolem ruky ovinul jedovatý had, patrně zmije, o které na jižních svazích Krušných hor není nouze. Dívka v úleku a úzkosti zvolala jméno Panny Marie, přičemž z blízké lípy vyšlehly paprsky a hada omámily, takže spadl z dívčiny ruky, aniž ji uštknul. V dutině lípy byla pak nalezena soška Panny Marie Sedmibolestné, kterou tady údajně schovaly jeptišky prchající z kláštera ve Světci. Sošku lidé přenesli do Krupky, ale druhý den se znovu objevila na původním místě. To se několikrát opakovalo, až právě zde byla postavena dřevěná poutní kaple - základ pozdějšího velkého areálu.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: