CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Na výlet do královského města Litoměřice

Na výlet do královského města Litoměřice 14.5 12 Královské město Litoměřice se může pyšnit spoustou historických památek a zajímavých míst, která stojí za to navštívit. V centru města vás nadchne vyhlídková věž Kalich, barokní Dům U Pěti pannen, nejstarší dům města Gotické dvojče, kde se nyní nachází soukromá Galerie Ve Dvoře, městské hradby a parkány José Rizala, Dómský pahorek, Hrad Litoměřice a spousta dalších památek a zákoutí. Pokud jste kulturního ražení, doporučujeme navštívit Oblastní muzeum, Severočeskou galerii výtvarného umění či Diecézní galerii, která Vám nabízí sbírku naivního umění. Zajímavý zážitek skýtá Dílna ručního papíru, kde můžete vždy v pondělí a čtvrtek shlédnout aktuální expozici a zároveň si prohlédnout ukázku tradiční výroby ručního papíru s možností vytvoření vlastního archu.

Za relaxací můžete vyrazit do Parku Václava Havla v centru města, který nabízí klidné a příjemné prostředí s možností posezení v kavárničce, nabízející fair trade kávu a jiné občerstvení. Jelikož se Litoměřice řadí k městům, které Fair trade obchod podporují, produkty férového obchodu najdete ve městě na více místech. Milou vycházkou po odpolední férové kávě může být pro Vás i celou rodinu klidné prostředí na Střeleckém ostrově u řeky Labe, kde je možnost v teplejších měsících navštívit letní kino a užít si jeho romantickou atmosféru. A to je fér!

Litoměřice jsou velmi čilým městem, kde se konají nejrůznější výstavy, trhy, kulturní a jiné akce. Z těch, které se konají již poněkolikáté zmiňme například Farmářské trhy probíhající od dubna do října vždy každou sudou sobotu na Kostelním náměstí, akci Litoměřické varhanní léto, jehož již 22. ročník probíhá od června do září v katedrále sv. Štěpána či tradiční Vinobraní, které pro rok 2012 připadá na datum 21. 9. a 22. 9. Město se může právem chlubit tradičním zahradnickým veletrhem Zahrada Čech, který vždy v září zaplaví vlna zahrádkářů, kutilů a pěstitelů. Během roku na výstavišti probíhají různé tematické výstavy se zaměřením na další obory.

V okolí města je jedinečná možnost pro výlety do přírody. Ať se vydáte na známý vrch Radobýl tyčící se nad městem, Mostnou horu s vyhlídkovou věží a restaurací, rozhlednu Varhošť, NPP Bílé stráně, skalisko Kočku či zříceninu hradu Kamýk, vždy budete mile překvapeni a potěšeni z dosažení Vašeho turistického cíle. Pro obdivování krás kaňonu řeky Labe vám poslouží výlet lodí Porta Bohemica, kde je možno využít nabídku okružní plavby nebo se vydat na delší trasu do Ústí nad Labem či v mimořádných termínech na druhou stranu, k Horním Počaplům. Vaše děti budou nadšené z plavby lodí v neděli, kdy Porta Bohemica pořádá výlet za „piráty z Labibiku“. Jestliže ale ti nejmenší členové rodiny upřednostňují pevnou půdu pod nohama, zajisté je potěší nově otevřená galerie loutek Marionety, která na své návštěvníky čeká v tzv. Jezuitské hvězdárně, nejzachovalejší části městského opevnění, nacházející se na pomezí Parku Václava Havla a Hradu Litoměřice. A ti starší? Ti mohou po dni plném zážitků zavítat do již zmíněného sousedního Hradu Litoměřice a ochutnat zde kvalitní vína z místních vinic a dozvědět se něco o historii a výrobě českých vín.

Poznejte rozmanité krásy, které vám město Litoměřice s otevřenou náručí nabízí. Vězte, že z královského města se Vám bude odjíždět velmi těžko.

Nedaleko litoměřického náměstí čeká návštěvníka nevšední zážitek. Může zde totiž navštívit budovu paláce královského hradu z poloviny 14. Století. V letech 2008-2011 prošla budova Hradu Litoměřice nákladnou rekonstrukcí. Celá oprava byla zaměřena na vytvoření “Svatostánku českého vinařství”. V okolí Litoměřic má vinařství dlouhou tradici. Velmi se o jeho rozmach na Litoměřicku zasloužil Karel IV., jenž je s litoměřickým hradem úzce spjat. V budově se tedy nachází interaktivní expozice českého vinařství. Tato expozice má dvě části – první z nich se nazývá “Cesta za vínem” a mapuje historii a způsoby výroby vína.

Druhá část prezentuje jednotlivá vinařství Čech. Expozice je ojedinělá v tom smyslu, že je pro návštěvníky interaktivní – mohou si všechno prohlédnout, osahat, zapojit se do instalovaných tematických her. Ačkoli je tématem vinařství, je expozice zajímavá i pro děti. Ve sklepních prostorách se nachází stylová degustační místnost, navazující na archiv vín. Zde se pravidelně konají volné degustace a nepravidelně také oblíbené degustace řízené – za účasti sommeliera či vinaře. Uskladněná vína jsou zde rovněž k prodeji. Druhou úlohou zrekonstruované stavby je hostit kongresy, konference a další kulturní události. Nachází se zde totiž moderní kongresový sál o kapacitě 200 osob, disponující veškerou moderní technikou (plátno, projektor, překladatelské kabiny, zařízení pro videokonference atd.). Nejen pro jednání, ale i pro konání svateb je vhodný reprezentační salonek s gotickou kaplí, ve které se modlil i sám Karel IV. Prohlídky hradu jsou zaměřeny na expozici českého vinařství, ale je možné i projít budovu a obdivovat gotické prvky, citlivě zachované v moderní stavbě. Oblibě návštěvníků se těší četné kulturní akce, jarmarky, výstavy, které jsou tu pořádány.

Kontakt:

Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p.o.
Informační centrum
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice
Tel.: +420 416 732 440
E-mail: info@litomerice-info.cz

Hrad Litoměřice
Tyršovo náměstí 68/5
412 01 Litoměřice
tel.: +420 416 536 155
E:mail: recepce@litomerice-info.cz

Na výlet do královského města Litoměřice

Na výlet do královského města Litoměřice

Na výlet do královského města Litoměřice

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: