CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Socha Wolfganga Amadea Mozarta

Socha Wolfganga Amadea Mozarta 10.5 07 Již od roku 1925 přihlíží lázeňskému dění W.A.Mozart, i když s velkými přestávkami a pouze v podobě nadživotní plastiky. Plastika ve své době velmi slavného německého sochaře Frantze Metznera, rodáka z Všerub u Plzně (1870-1919), byla původně určena pro pražské Stavovské divadlo.

Osazena však nebyla a po umělcově smrti se nacházela na zahradě jeho domu v Berlíně. Na jednání mezi teplickým starostou a Spolkem pro německou vědu, umění a literaturu v Čechách bylo odsouhlaseno, že Teplice převezmou finanční krytí přepravy 350 cm vysoké plastiky z Berlína. Spolek pro německou vědu, umění a literaturu v jehož majetku se Mozartova socha nacházela, dala oficiální souhlas k převedení plastiky do majetku města v září 1922.

Do Teplic byla plastika převezena koncem listopadu 1923. Její umístění na uvolněný podstavec před radnicí však schválila městská rada až o dva roky později, v roce 1925.Tím však dohody o tom, zda-li má socha dominovat tehdejšímu Tržnímu náměstí či nikoliv, neskončily. Velká vlna kritiky se zvedla ve třicátých letech. Během druhé světové války čelila mohutná plastika tlakům, které se snažily množství hmoty použít k výrobě válečného materiálu. Po válce byla socha přemístěna do Zámecké zahrady poblíž jižního průčelí hlavního traktu. Avšak i odtud byla po dvou desetiletí odstraněna, tentokrát mimo dosah veřejnosti, do skladu Technických služeb. Naštěstí byla rychle překryta různým odpadem a přečkala bez výrazného poškození další desítku let, aby pak bylo znovu nalezené dílo F. Metznera umístěno tam, kde se s ním setkáváme i dnes - před Kolostujovy věžičky.

Tepličtí příznivci Metznerova umění mohli obdivovat jeho styl již od roku 1913, kdy byla na vysokém podstavci před radnicí vztyčena třímetrová socha císaře Josefa II. Na podzim roku 1920 byla tato socha snesena a postavena na nádvoří Městského muzea, které tehdy sídlilo v dnešní Školní ulici (po roce 1945 socha zmizela).

Podklady poskytla PhDr.Bohuslava Chleborádová, historička umění Regionálního muzea v Teplicích. Použita fotografie z publikace manželů Hájkových Teplice a okolí.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: