CESTOVATEL

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Z Cínovce nebo z Krupky na Moldavu přes Německo

Z Cínovce nebo z Krupky na Moldavu přes Německo 17.7 13 Náš výlet začíná v Krušných horách na Cínovci, kam se od hlavního nádraží v Teplicích dostanete buď linkou MHD Teplice číslo 141 nebo německým přepravcem RVD linky 398. Po vystoupení z autobusu přejdete německý Zinwald , projdete kolem zajímavého kostelíku se hřbitovem a odtud pokračujete přibližně 500 metrů po chodníčku při silnici k čekárně autobusové zastávky, poblíž bývalé restaurace. Zde odbočíte ze silnice vlevo vzhůru cestou označenou jako Hochmoorweg a po necelém kilometru dojdete na rozcestí.

Vpravo vede cesta na Altenberg, vy se však vydáte mírně vlevo směrem na Rehefeld, kam je to podle označníku 5 km. Asi po 400 metrech dorazíte k pozoruhodným rašeliništím Georgenfelder Hochmoor. Tady, v dřevěném altánu, který tvoří vstupní bránu do rašelinišť, si můžete zakoupit vstupenku, ale také pohlednice a různé publikace. Je třeba připomenout, že se nacházíte v chráněné krajinné oblasti, ve které se vyskytuje množství vzácného rostlinstva, hmyzu i zvěře. Jenom ptactva tady napočítáte 34 druhů. Rašeliniště jsou veřejnosti přístupná od jara do října, a to denně od 9 do 17 hodin. Je třeba ovšem zdůraznit, že je třeba přísně dodržovat veškerý řád i pravidla a chodit jen po vyznačených cestách.

Od vstupu do rašelinišť pokračujete pohodlnou cestou po červené turistické značce, které se též říká "křížová", neboť ji skutečně křižuje několik dalších rozcestí. Po necelém jednom kilometru od rašelinišť uhýbáte vlevo na neasfaltovanou přírodní cestu, která vás po dalším kilometru chůze nejprve mladým obnoveným smrkovým a později i vzrostlým lesem dovede k odbočce vlevo na Rehefeld. Stále se držíte červené turistické značky a po 1,5 km dlouhé chůze lesními porosty dojdete až na okraj obce Rehefeld - Zaunhaus, kudy protéká Velký teplý potok (Groser Warmbach). Právě potok zde tvoří přirozenou hranici mezi Českou republikou a sasskou částí Spolkové republiky Německo.

Na okraji obce minete pouze první dvě stavení, na rozcestí odbočíte vlevo přes most klenoucí se nad zdejším potokem a po modré značce pokračujete k nedalekému rozcestí. Je na vás, kudy se vydáte, neboť oba vedou na Neurehefeld a Moldavu. Rovně je to 2 km lesem a tím vlevo 2,5 km. Tento úsek vede podél lesa s pohledem na louku a naši státní hranici po cestě vyhrazené též pro kola a kočárky. Po značnou část výletu vás při cestě doprovázejí odpočívadla s lavičkami a s naučnými tabulemi, které připomínají zajímavosti zdejší horské krajiny, právě tak jako vyskytující se rostlinné i živočišné druhy.

Naše trasa končí na Moldavě, kam také stoupá poslední úsek cesty. Přejdete přes most, který dělí Německo od České republiky, pod kterým kdysi jezdily vlaky z Moldavy do Saska. Dnes končí koleje právě pod tímto mostem. Pokud se jedná o víkendy či svátky, je možné odbočit vlevo na nádraží, odkud jedou osobní motorové vlaky směrem na Dubí, Osek a Most, v pracovních dnech je však třeba dojít 300 metrů rovně po chodníku při silnici z Nového Města směrem na Teplice, odkud z křižovatky jedou spoje MHD linek 120 nebo 145 do Teplic. V případě, že se vydáte na tento výlet, musíte počítat s chůzí v délce 9 km.

Tento půldenní výlet je možné zpestřit a prodloužit na celodenní tak, že se již dopoledne dostanete autobusem do Krupky a vydáte se k dolní stanici lanové dráhy v Bohosudově. Lanovka vás doveze na vrchol, kterým je známé výletní středisko na Komáří vížce. Odtud pak sejdete dolů směrem na Fojtovice, přejdete tuto příhraniční ves a po silničce s příjemnou krajinou procházíte v blízkosti státní hranice až na Cínovec, kde se napojíte na již zmiňovanou trasu přes území SRN. Pokud zvolíte tuto prodlouženou variantu, potom ujdete celkem přibližně 17 km.

Pavel Kovář

Z Cínovce nebo z Krupky na Moldavu přes Německo
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: