iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 14. října'19, svátek má Agáta.

Hrad Doubravka Teplice

Hrad Doubravka Teplice 10.5 07 Hrad Doubravka leží 1 kilometr východně od Teplic. Byl postaven Janem Illburgem z Vřesovic v roce 1478. Na přelomu 16. a 17. století Vilém Vchynský přestavěl hrad na pevnost, přičemž jej vyzbrojil důkladným arzenálem - důkazem je část děla z Doubravské hory v teplickém muzeu.

Za 30leté války probíhaly o hrad urputné boje mezi saským, císařským a švédským vojskem. Zabránit dalšímu obléhání se pokusil nový majitel Maxmilián Aldringen, který přikázal spálit věže a odbourat část opevnění.

V roce 1655 byly na příkaz krajského hejtmana zbořeny další části a hrad tak zůstal v troskách.

V 19. století byl postaven za původními hradbami hostinec a do původní výše vystavěna i západní věž hradu, sloužící jako rozhledna. Prvním nájemcem znovu obnovených budov se stal C. Greiner, bývalý hostinský v Milešovce.

Inspirován prostředím rytířských hradů, v duchu novogotiky, přestavbu hradu v 19. století navrhl Bedřich Ohmann, který se později stal profesorem pražské Uměleckoprůmyslové školy a vídeňské Akademie výtvarných umění.

Doubravská hora byla také známá řadou pověstí a pohádek. Podle pověstí na hradě žila zlá čarodějnice a ničila vše živé v okolí Doubravky. Při vstupu do dolní brány se prý lidem zjevoval jezdec ve zbroji. Tajné chodby, které neodmyslitelně patří ke každému hradu, zde vedly na nedaleký hrad Kyšperk.

Použita fotografie z publikace manželů Hájkových Teplice a okolí.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
58
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410
Celkem odpovídalo: 488

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign