iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 19. září'19, svátek má Zita.

Morový sloup v Teplicích

Morový sloup v Teplicích 10.5 07 Roku 1713 postihla Čechy poslední morová epidemie, která způsobila obyvatelům velké ztráty. Když byla "morová rána" odvrácena, vztyčily se na mnoha místech bohatě zdobené sloupy jako poděkování, že skončilo "trestání lidu". Teplicím se morové neštěstí vyhnulo a tehdejší majitel teplického panství F. K. Clary Aldringer nechal vybudovat Sloup Nejsvětější Trojice, jako poděkování za ušetření města morových hrůz.

Morový sloup byl postaven z pískovce v letech 1718-1719, barokním sochařem Matyášem Bernardem Braunem. Toto dílo bylo považováno za jedno z nejlepších, které kdy uskutečnil. Nápomocen k uskutečnění tohoto "pokladu kulturního dědictví" měřícího 20 metrů byl také místní kameník M . Baumel.

Ze tří bazénů bývalé kašny vyrůstá mohutný podstavec se šesti nízkými reliéfy se starozákonními výjevy a dynamicky promodelovanými postavami šesti světců: dva patroni boje proti moru, sv. K. Boromejský a Rocha, dále sv. Pavel, Josef, Štěpán a sv. J. Křtitel (patron lázeňských vod a tudíž celého města). Podstavec nese štíhlý obelisk s bohatou výzdobou zakončený zeměkoulí s Nejsvětější Trojicí. V minulosti byl sloup mnohokrát poškozen, poprvé v období bitvy u Přestanova a Chlumce v r. 1813. Na počátku několika restaurátorských zásahů během 20. století stojí důkladné zrestaurování celého sloupu koncem 19. století, během něhož tři plastiky nahradily kopie. Originály jsou dnes vystaveny na zámku v Duchcově.

Podklady poskytla PhDr. Bohuslava Chleborádová, historička umění Regionálního muzea v Teplicích. Použita fotografie z publikace manželů Hájkových.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign