iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 14. října'19, svátek má Agáta.

Zámecká zahrada v Teplicích

Zámecká zahrada v Teplicích 10.5 07 Zámecká zahrada se rozkládá na ploše 22 hektarů. Její rozsáhlé plochy luk i staleté stromy lemují Horní a Dolní rybník, již zhruba dvě staletí, patří sem např.- mohutné platany,javor stříbrný,kaštanovník jedlý, líska turecká a převislý jilm lysý.

O vzhledu a uspořádání zahrady se můžete poprvé dočíst na počátku 17. století. Počátky založení Zámacké zahrady je však nutno hledat daleko dřív, již v polovině 12. století u samých pramenů historie Teplic.

Už v 17. století zahradu oživovaly dva rybníky a u dnešního východního křídla zámku se nacházela zahrada se záhony pro potřeby kuchyně , rovněž tak okrasná zahrada nad kterými se tyčily dva zahradní altány a voliéra.

Počátek 18. století přinesl změnu v podobě francouzského stylu. Do zahrady bylo umítěno bludiště, bažantnice, oranžérie, skleník s fíkovníky, dvůr s ukázkou venkovského života a na rybnících bylo možno lovit divoké kachny.

Roku 1732 doplnila siluetu zámku i zahrady stavba zahradního domu, kasina, ve kterém se mohli lázenští hosté věnovat různým karetním a stolním hrám nebo se zúčastnit slavných plesů.

Koncem 18. století francouzský styl Zámecké zahrady nahradil anglický park s volnými travnatými plochami a drobnými stavbami- pavilony a množství promenád, které v základní podobě slouží dodnes.

Na počátku 40.let 19.století při jihozápadním břehu Horního rybníka vznikl umělý ostrov. Ostrovy tak doplňovaly obě vodní plochy z nichž jedna je přírodní a druhá menší, záměrně vytvořená. Staletími prošly oba rybníky úpravami, které měnily jejich rozlohu na dnešní plochu 4 hektary.

Podklady poskytla PhDr.Bohuslava Chleborádová, historička umění Regionálního muzea v Teplicích. Použita fotografie z publikace manželů Hájkových Teplice a okolí.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
58
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410
Celkem odpovídalo: 488

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign