iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

280 let Zahradního domu a projíždějící tramvaje kolem něho

280 let Zahradního domu a projíždějící tramvaje kolem něho 21.12 12 09:38 Třebaže Teplice nejsou na barokní památky nějak bohaté, najdeme i v tomto lázeňském městě několik zajímavých staveb v barokním stylu. Mezi ně patří rovněž původně nazvaný Zahradní a plesový dům, později pojmenovaný jako Zahradní sál, při někdejší francouzské zahradě, v pozdějších dobách přetvořené v anglický park. Tento Zahradní sál nechal v těsné blízkosti zámku vybudovat majitel teplického panství - hrabě František Clary-Aldringen právě před 280 lety roku 1732 teplickým zednickým mistrem Kristiánem Laglerem, aby poskytoval reprezentační prostředí pro společenské podniky rodu Clary-Aldringenů. Byl určen zejména pro zábavy vznešenějších hostů, kteří se do Teplic sjížděli téměř z celé Evropy, takže mezi nimi nechyběli ani četní monarchové, vrcholná aristokracie a též i známí umělci a učenci své doby.

V 19. století se zde na okraji zámecké zahrady konaly velké plesy pro vybranou společnost, ale též taneční réuniony přístupné všem návštěvníkům lázní i dalším Tepličanům. V roce 1924 byl tento barokní dům opraven a přeměněn na kavárnu. Vedle Zahradního sálu směrem do zámecké zahrady se pak nacházela též zahradní restaurace, kde se zejména letní odpoledne vyznačovala svou osobitou atmosférou. Zahradní sál se tak stával dostaveníčkem společnosti a dějištěm tradičních družných zábav. Mnoho pacientů s lehčími nemocemi spolu se svým doprovodem se pak setkávalo zde nebo během lázeňského koncertu ve vedlejší kavárenské restauraci.

Ve druhé polovině 20. století patřil Zahradní sál k sídlu pionýrské organizace a následně Severočeského symfonického orchestru, pozdější Severočeské filharmonie Teplice. Na přelomu 20. a 21. století zde bylo též umístěno casino. Dnes ve zdejších společenských sálech najdete restauraci a administrativu Severočeské filharmonie Teplice. Barokní stavba, která představuje vůbec nejstarší lázeňský dům ve střední Evropě, zůstává dodnes připomínkou nejslavnějšího období lázeňských Teplic.

Na některých starých snímcích spatříme před Zahradním domem nebo v jeho blízkosti projíždějící tramvaje. O jejich zavedení v Teplicích se zasloužil vzdělaný šlechtic a majitel teplického panství kníže Alfons Clary - Aldringen. Jednalo se o jednostopé úzkorozchodné tratě jednoho metru, jejichž první úsek z Benešova náměstí k hlavnímu nádraží se podařilo zprovoznit roku 1895. Úseky teplické malodráhy se pak postupně rozšiřovaly nejen po městě, ale také do přilehlých obcí. K nejzajímavějším patřila trať až do Horního Dubí. Jejím pokračováním na opačném konci se pak stalo prodloužení tratě roku 1896 na Zámecké náměstí a v roce 1898 až k nádraží Teplice - nádraží Zámecká zahrada. Od konce 19. století tak tramvaje projížděly kolem Zahradního domu, kde se nacházela jejich zastávka. Právě tady se na jednostopé trati tramvajové vozy křižovaly, a to až do zrušení městské tratě v roce 1956. Navždy tak zmizely staré tramvaje, které propůjčovaly těmto historickým místům Teplic svůj neopakovatelný kolorit.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign