iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

50 LET TROLEJBUSŮ V TEPLICÍCH

50 LET TROLEJBUSŮ V TEPLICÍCH 18.6 07 11:57 Po nejrůznějších úvahách o zavedení trolejbusové dopravy v Teplicích během druhé světové války i po ní, vznikl v roce 1950 projekt, který měl doplňovat hlavní tramvajovou trať nejen ve městě, ale i v přilehlých obcích.

Práce na stavbě trolejového vedení začaly roku 1951 a právě před půlstoletím v roce 1952 došlo k zahájení první trolejbusové okružní linky číslo 11 mezi hlavním nádražím, Revoluční ulicí, Benešovým náměstím, Mlýnskou ulicí, Šanovem I, Jankovcovou, Wolkerovou a Vrchlického ulicemi. Okružní dvoustopou vnitroměstskou linku obsluhovaly pak v pravidelném provozu tři trolejbusy typu Škoda 7 Tr. Jeden z nich je na našem snímku pořízeném v roce 1953 v Jankovcově ulici při jeho poruše.První teplické trolejbusy zcela nahradily dřívější tramvaje a autobusy do lázeňského Šanova a po několik let pak křížily směr i navazovaly na tramvajovou trať z Řetenic do Dubí. Po několikaletém nejasném období, kdy se měnily jednotlivé koncepce rozvoje MHD v lázeňském městě a jeho okolí, bylo nakonec rozhodnuto, že trolejbusy za pomoci autobusů převezmou veškeré hlavní dopravní směry za původní elektrickou dráhu. Důležitým mezníkem v rozšiřování trolejbusové dopravy se stal rok 1956, kdy došlo ke zrušení tramvají z Trnovan přes centrum do Řetenic a místo nich vyjely další nové trolejbusy, třebaže byly v některých úsecích vedeny zcela jinými ulicemi. Síť trolejbusů se rozšiřovala ještě v šedesátých letech, třebaže někdejší tramvaje do Dubí, zrušené v roce 1959, nikdy trolejbusy nenahradily. Po určité stagnaci ve vývoji teplických trolejbusů ve prospěch autobusů se od osmdesátých let dá opět hovořit o renesanci této elektrické trakce MHD. Když se podařilo přestavět a obnovit nevyhovující zastaralý dopravní systém a došlo též k obnově vozového parku, započalo se i s dalším rozšiřováním trolejbusové sítě, která v současnosti měří 25 km a vyjíždí na ni v pracovních dnech 40 trolejbusů.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign