iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Bývalá zastávka trolejbusu na Laubeho náměstí

 Bývalá zastávka trolejbusu na Laubeho náměstí 5.6 15 09:56 Lázeňské Teplice se mohly kdysi chlubit úzkorozchodnými tramvajemi, které projížděly nejen vlastním městem, ale vedly i do dalších okolních obcí. Avšak už za druhé světové války se začalo uvažovat o novém dopravním prostředku, kterým byly trolejbusy. Jak se podařilo zjistit znalci historie MHD panu Ing. Erichu Naušovi, vznikl za druhé světové války dokonce i jeden z projektů, kdy měly trolejbusy nahradit dřívější tramvaje. K realizaci části projektu však začalo docházet až teprve v letech 1950 až 1952. Tehdy se postavila první trolejbusová trať vnitřním městem, která byla zprovozněna v létě roku 1952. Trolejbusy tak nahradily dřívější tramvajovou linku do lázeňského Šanova při své okružní trase od hlavního nádraží přes Benešovo náměstí, kolem divadla a Císařských lázní do Šanova a dále Jankovcovou, Wolkerovou a Vrchlického ulicí k hlavnímu nádraží.

Na snímku z prvních let trolejbusového provozu spatříme dnes již neexistující zastávku ve směru od Šanova do centra, která se nacházela hned před hlavním poštovním úřadem na dnešním Laubeho náměstí. Tehdy se ovšem jednalo o Dimitrovovo náměstí, kterému se též říkalo "Poštovní náměstí". Všimněte si, že v padesátých letech 20. století ještě cestující nastupovali výhradně zadními dveřmi, kde se nacházela pokladna se sedadlem pro průvodčí, která prodávala a štípala jízdenky. Výstup byl tenkrát povolen prostředními a prvními dveřmi. Trolejbus odtud pak pokračoval směrem ke Krušnohorskému divadlu a na Benešovo náměstí. Při bližším pohledu zjistíme, že se jednalo o vůz typu 7 Tr. evidenčního čísla 103, který byl vyroben roku 1952 a tehdy též zařazen do provozu v Teplicích. Jezdil tady však pouze jen do roku 1953, kdy byl předán k provozu do Pardubic. A tady se nalézá odpověď, ve kterém roce náš snímek vznikl.

Směrem vlevo odbočuje v popředí snímku Poštovní ulice. V pozadí za trolejbusem spatříme domy, které dodnes dosud stojí. Jen se poněkud změnil sortiment v přízemních obchodech. V jednom z nich se nacházely POTRAVINY - LAHŮDKY, které vedl pan Maxa a vpravo vedle byla umístěna Krajská fotolaboratoř.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

  • Trolejbus ve Wolkerově ulici - Okrouhlik - 11:56 | 26.11'15

    To jsem to dopracoval na pamětníka. Zprovoznění trolejbusu pamatuji, bydleli jsme ve Wolkerově ulici č. 18, trolejbus nám jezdil pod okny. Nevím , zda není zmíněno v jiném článku - na konci padesátých let se jezdily závody motocyklů a přibližně kopírovaly linku prvního trolejbusu - tedy bez nádraží. Z Wolkerovy dolů Vrchlického, na "Šaňák", Jankovcovou a zase do Wolkerky. J.Ok.

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign