iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Dominantní dům Lípa v Trnovanech před odstřelem

 Dominantní dům Lípa v Trnovanech před odstřelem 11.4 14 07:41 Když v roce 1900 dosáhl počet obyvatel Trnovan téměř 12 a půl tisíce a počet domů se blížil k sedmi stům, získala tato obec vzhled města, zvláště když tudy od roku 1895 začaly projíždět tramvaje elektrické malodráhy. Přesto ale Trnovany zůstávaly oficiálně jen venkovskou obcí, a to až do roku 1910, kdy konečně získaly status města. Přerod z vesnice na město nastal však už dřív ve vzhledu a charakteru výstavby. Ten byl patrný tím, že mnohé z domů výrazně překročily běžný venkovský rámec a nabíraly stále více podobu městské zástavby.

Na rohu dnešní Masarykovy a ulice U Červeného kostela v centru Trnovan stával ještě počátkem 20. století jednopatrový dům s živností a předzahrádkou. Ten roku 1912 ustoupil nové vznosné dominantní budově, ve které byla umístěna restaurace a kavárna Lípa. Až teprve v pozdější době po druhé světové válce přestala budova sloužit restauračním účelům. Naposledy, v sedmdesátých letech 20. století, byla v její přízemní části umístěna prodejna novin a tabáku.

V souvislosti s připravovanou výstavbou panelového trnovanského sídliště došlo v osmdesátých letech k likvidaci celé jedné strany zástavby Masarykovy ulice. S ní vzal za své i pro Trnovany charakteristický nárožní dům, který vidíme na našem snímku z roku 1985, nedlouho před jeho likvidací. K odstřelu rohové budovy došlo v roce 1985 ve spolupráci s barrandovskými filmaři a pyrotechniky pražských Vojenských staveb. K explozi bylo použito 280 kg trhavin a 3 600 rozbušek. Odstřel tohoto domu pak zůstal zaznamenán ve filmu Havárie, který se natáčel podle novely Jiřího Švejdy. Dům však mohl zůstat docela klidně stát, neboť prakticky ničemu nepřekážel. Po rekonstrukci by se jistě při troše fantazie dal výhodně využít pro nejrůznější účely a zůstal by jednou ze starých i neopakovatelných dominant Trnovan.

Pavel Kovář
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign