iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Horní část Masarykovy třídy s nárožím Školní a Českobratrské ulice

 Horní část Masarykovy třídy s nárožím Školní a Českobratrské ulice 30.5 14 09:04 Hlavní tepnou, spojující centrum Teplic s hlavním nádražím a nedalekou obcí Trnovany, se stala Nádražní třída, dnes Masarykova ulice, do které v její horní části ústily ještě ulice Školní a Alžbětina, dnes Českobratrská. V těchto místech začala vznikat zástavba až teprve při dalším rozšiřování města během 19. století.

Snímek z konce 19. století ještě zachytil původní nárožní domy v prostorách křižovatky. Vlevo stával od čtyřicátých let 19. století hostinec Modrá hvězda. Ten postavil Anton Zehra, někdejší voják, povozník a rovněž nájemce hotelu Stará radnice. Kolem roku 1905 se z obyčejného hostince stal velký zájezdní hostinec, který disponoval rozlehlými stájemi pro 120 koní. Prostranství za ním bylo tehdy ještě zcela volné, takže tam mohla vzniknout přilehlá zahrada, v níž sedávali hoteloví hosté. V roce 1911 byl ovšem původní zájezdní hostinec zbořen, přičemž jej nahradila zcela nová vysoká budova, tehdy sloužící rovněž jako hotel. Ve druhé polovině 20. století sem pak chodili lidé do banky a nyní zase pro levné knihy.

Dům zcela vpravo, kde končila Alžbětina ulice, se nazýval Václavův hrad. Jedná se o poměrně vzácný snímek, neboť rohový dům spatříme ještě v jeho dřívější podobě před přestavbou, ke které došlo roku 1908. Jeho majitelem byl Wenzel Langmann - císařský a královský dvorní fotograf.
Pavel Kovář
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign