iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Roku 1919 zachvátil požár staré městské divadlo

 Roku 1919 zachvátil požár staré městské divadlo 3.9 14 07:43 Staré městské divadlo v Teplicích z roku 1874 zachvátil roku 1919 velký požár. Vznikl v jevištním prostoru a rychle se šířil i do hlediště. Nakonec vyhořela celá budova s výjimkou kavárny, takže po požáru zůstaly jen holé základní zdi.

Poměrně dlouhou dobu zůstávalo tajemstvím, co vlastně bylo příčinou požáru městského divadla. Trvalo to plných pět let, než došlo k překvapivému odhalení pachatele. V teplické kronice se o této události dá dočíst, že po určitých nejasných narážkách ne sebe sám upozornil, a tím se stal hlavním podezřelým, jistý muž z Trnovan. Když se do této záležitosti vložila ještě policie a podezřelého začala vyslýchat, pachatel se skutečně přiznal.

V noci z 31. srpna na 1. září 1919 měl tento muž z Trnovan jako výpomocný požární strážce projít divadlem a odpíchnout kontrolní hodiny na půdě provaziště. K hodinám přišel v 0.30 hod. po půlnoci a když kráčel po můstku, který vedl k hodinám, měla se údajně následkem výbuchu špatného paliva uvolnit dvířka jeho lucerny, přičemž hořák vypadl ven. Hořící olej se rozlil po můstku a odtud na oponu, která začala okamžitě hořet. Strážce se marně namáhal oheň uhasit, a proto vyrozuměl druhého hlídače směny a podal též zprávu nočnímu vrátnému. Druhý hlídač sice zavolal hasiče, avšak bylo již příliš pozdě, neboť požár se v divadle rychle šířil. Po této nešťastné události hlídač dál raději ze strachu mlčel, avšak po určité době mu nedalo svědomí pokoj, a tak se raději přiznal.Objevila se však i další nepodložená verze, podle níž bylo divadlo zapáleno úmyslně z popudu stavební firmy Lederer a Bloch. Nebýt pro hudební a kulturní Teplice této tragické události, nikdy bychom v našem lázeňském městě neměli současnou budovu Krušnohorského divadla, které vzniklo na troskách vyhořelého divadla.Tato nová budova si v roce 2014 připomněla již 90. výročí svojí existence.

Hořící střechu divadla spatříme na snímku z roku 1919. Dramatické okamžiky požáru byly pořízeny směrem od lázeňského parku, odkud spatříme východní část budovy i s bývalou kavárnou.Právě kavárna patřila k jediným částem divadelní budovy, která byla požárem poničena nejméně, na rozdíl od ostatních částí, které požáru zcela podlehly.
Pavel Kovář
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign