iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Starý rohový dům na trnovanské návsi před zbouráním

 Starý rohový dům na trnovanské návsi před zbouráním 11.9 14 14:26 Na přelomu 19. a 20. století dosáhl počet obyvatel Trnovan 12 a půl tisíce, přičemž počet domů se blížil k sedmi stovkám. Přesto stále ještě Trnovany oficiálně zůstávaly pouze jen venkovskou obcí, třebaže rozvíjející se průmysl stále více vytlačoval původní zemědělství. Snímek trnovanské návsi, pořízený v místech dnešní křižovatky ulic Masarykovy a U Červeného kostela, pochází z roku 1904. Patrná je zejména doznívající venkovská atmosféra s koňským povozem a dětmi uprostřed návsi. Dnes by tady v těžkém provozu všichni riskovali své životy.

Starý rohový dům s živností a předzahrádkou i se stromy pak za několik málo let ustoupil nové rohové stavbě kavárny Lípa. V tuto dobu ovšem ještě nestál ani tzv. červený kostel naproti, neboť s jeho stavbou se začalo až teprve roku 1909. Hned po jeho dokončení pak také Trnovany roku 1910 získaly statut města. Dřívější starý rohový dům vystřídala v prvním desetiletí 20. století dominantní budova Lípové kavárny. Ale i ta už zanikla v osmdesátých letech 20. století v souvislosti s připravovanou výstavbou trnovanského sídliště.
Pavel Kovář
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign