iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Vojenské ústavy v Lípové ulici

 Vojenské ústavy v Lípové ulici 15.4 16 09:03 Léčivé prameny v Teplicích a Šanově nevyužívali jenom místní nebo lázeňští hosté, ale účinně pomáhaly též při léčbě zraněných vojáků. To se stalo rovněž přičiněním toho, že za sedmileté války v 18. století rakouská císařovna Marie Terezie a pruský král Friedrich uzavřeli mezi svými válčícími stranami dohodu o léčení vojáků obou stran v Teplicích, které ležely těsně při hranicích obou monarchií. Tak lázeňské Teplice získaly status neutrálního města, čímž byly navíc ušetřeny veškerých válečných útrap. A tak se po každé bitvě v teplických lázních vždy zvýšil i počet vojenských pacientů z obou válčících stran.

Vojáci rakouské armády, kam patřili i Češi, měli svoji léčebnou budovu v Šanově od roku 1807. Jednalo se o Vojenské lázně, které slouží pacientům dodnes. Královský pruský vojenský lázeňský ústav založil o něco později, roku 1826, Friedrich Vilém III. a Královský saský vojenský hospitál v jeho sousedství byl postaven v roce 1852. Vojenské ústavy v Lípové ulici pak sloužily vojákům až do konce existence obou monarchií, které se rozpadly na konci první světové války.

V listopadu 1920 se v Drážďanech konala dražba saského a pruského vojenského ústavu. Saský tehdy odkoupilo město Teplice a jeho budovu předalo do správy Johnova lázeňského hospitálu. Pruský ústav pak získala úřednická nemocenská pokladna Einigkeit. Snímek obou vojenských ústavů v Lípové ulici byl pořízen na přelomu 19. a 20. století.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign