iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

ALEJNÍ ULICE

ALEJNÍ  ULICE 18.6 07 11:57 Samotná historie Alejní ulice začíná až po roce 1833, kdy už byly zbořeny městské hradby. Podél ulice tehdy také vysázeli kaštanovou alej, která dala také ulici své jméno.

Stromy však byly postupně během let z valné části vykáceny, aby se tu mohly postavit nové domy. A tak zde začaly vyrůstat většinou dvoupatrové klasicistní novostavby. Ne však vznosných a ornamentálně zdobených jako v jiných teplických ulicích, ale spíše strohých geometrických forem, takže jejich stejná výšková úroveň dodávala ulici poněkud kasárenský vzhled.
V Alejní ulici si stavěli domy většinou řemeslníci a živnostníci, kteří tady měli dost pracovních i odkládacích prostorů, dílen, průjezdů i dvorů. Proto se zde také často usazovali povozníci, drožkáři, výrobci lihovin, truhláři a mnozí další. Alejní ulice se osídlovala postupně. Ještě v osmdesátých letech 19. století se nacházela její dolní část volná, přestože už ležela v blízkosti středu města.
Do roku 1956 se tato ulice musela obejít bez dopravní obslužnosti městské dopravy, neboť tramvaje i autobusy jezdily na Řetenice Dlouhou ulicí přes Zámecké náměstí. Teprve až po zrušení tramvají v roce 1956 začaly jezdit trolejbusové linky také Alejní ulicí
Nová koncepce přestavby centra se výrazně dotkla i těchto míst. Ještě v šedesátých a na počátku sedmdesátých let 20.století zde dožívala stará zástavba, která však byla postupně zlikvidována. Pak vzniklo z Alejní ulice jedno velké staveniště a vyrostla zde panelová zástavba, kterou známe ze současnosti.

Tento obrázek a text finančně podporuje:

RESTAURACE A KAVÁRNA U PRAZDROJE 7
Alejní 2863
415 01 Teplice
mobil: +420 607 988 045

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign