iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Alejní ulice s restaurací a odbočkou do Zahradní uličky

Alejní ulice s restaurací a odbočkou do Zahradní uličky 16.12 16 09:43 Alejní ulice nepatřila k původnímu centru středověkých Teplic, ale sledovala linii západní části někdejších městských hradeb, s jejichž likvidací se započalo postupně po roce 1793. Samotná historie Alejní ulice pak začíná po roce 1833. Podél ulice došlo k vysázení kaštanové aleje, která také dala ulici své jméno. Stromy však byly postupně vykáceny, aby se tu mohly postavit nové domy. A tak zde začaly vyrůstat většinou dvoupatrové klasicistní novostavby. Ne však tak vznosné a orientálně zdobené, jako v jiných teplických ulicích, ale spíše strohých geometrických forem, takže jejich stejná výšková úroveň dodávala ulici poněkud kasárenský vzhled.

V Alejní ulici si stavěli domy většinou řemeslníci a živnostníci, kteří potřebovali větší pracovní prostory pro dílny, obchody a skladiště. Takové pracovní zázemí by totiž ve stísněném centru lázeňského města jen těžko sháněli. Často se zde proto usazovali povozníci, drožkáři, výrobci lihovin, truhláři, zámečníci a pochopitelně i hospodští.

Na snímku z roku 1910 spatříme Alejní ulici, ze které přibližně uprostřed odbočovala krátká ulička, která se jmenovala Zahradní. Tou se odtud dalo dojít do sousední rovnoběžné Zelené ulice. Na rohu stála Krásnobřezenská pivnice a u ní malá zahrada se stromy pro letní posezení. Tehdejší majitel restaurace Emanuel Schmidt na dobové pohlednici nabízel též levné ubytování pro cizince. Budova někdejší restaurace byla zbořena roku 1973, v souvislosti s likvidací celé zdejší staré zástavby. Dnešní tvář ulice má již zcela jiné rozměry a v ničem nepřipomíná dřvější vzhled.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign