iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Altánek v zámecké zahradě – zvaný Turecký

Altánek v zámecké zahradě – zvaný Turecký 22.8 14 09:18 K rozšíření Zámecké zahrady v Teplicích se přistoupilo počátkem 19. století, kdy zároveň došlo k její úpravě z dřívější barokní podoby na anglický park. Vedle malého jezírka s ostrůvkem uprostřed, kterým je dnes Dolní rybník, vznikla opodál jihozápadním směrem nepravidelně ohraničená hladina velkého jezírka - dnešní Horní rybník s přístavem pro loďky i rozlehlé plochy parku s přilehlými loučkami, kde rovněž vznikaly různé pomníčky, drobné stavbičky i nové pavilónky.

Z těchto staveb se do současnosti zachoval třeba Apollonův templ v tichém zákoutí zadní části zahrady, avšak mnohé další pavilónky už dávno během let zanikly. Navždy tak ze Zámecké zahrady zmizel sloupový gloriet, srub na severozápadním okraji zahrady, grotta s údajně vynikající akustikou a rovněž altánek, někdy též zvaný "Turecký". Ten spatříme na kresbě z dvacátých let 19. století. Byl postaven nad jedním z pramenů pod hrází Horního rybníka směrem k Dolnímu rybníku v první třetině 19. století. Tento pavilónek představoval drobnou stavbičku z režného zdiva s půlměsícem na vrcholu, který působil romantickým charakterem. Příliš dlouho však Zámeckou zahradu nezkrášloval, neboť zanikl již v polovině 19. století.
Pavel Kovář
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign