iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Básník J. G. Seume nalezl v Teplicích trvalý odpočinek

Básník J. G. Seume nalezl v Teplicích trvalý odpočinek 16.4 10 09:04 Německý básník J. G. Seume pocházel ze sousedního Saska, kde se narodil 29. ledna roku 1763 v rodině rolníka. Život plný neklidu a dramatických událostí přivedl někdejšího nadaného studenta k armádě a rovněž do nejrůznějších částí světa. Svojí pokrokovou literární činností, v níž hájil lidskou spravedlnost, si od osmdesátých let 18. století získal jméno a sympatie také díky myšlenkově velmi závažné a v mnohém dodnes živé tvorbě. Jedno z nejznámější děl, které nechybělo v knihovně Beethovena či Nerudy, nese název Procházka do Syrakus. Seume se do vzdálených Syrakus na Sicílii i zpět skutečně vydal přes kontinent pěšky.

Roku 1808 Seume vážně onemocněl, takže krutá ledvinová choroba muže plného energie a optimismu změnila na zhrouceného a zlomeného člověka. V roce 1810 dvojice jeho přátel – Elisa von der Recke a Ch. A. Tiedge, přemluvila vážně nemocného Seumeho k léčení do lázní v Teplicích, kam dorazil v květnu 1810. V nejstarších českých lázních se Seume ubytoval jako "soukromý učitel" z Lipska v hotelu Zlatá loď nedaleko Knížecích lázní. Lázeňský lékař dr. Ambrozy označil sice jeho zdravotní stav už za beznadějný, ale přesto mu předepsal přísnou životosprávu a léčbu v bývalých, sto let již neexistujících, Kamenných lázních. Cesty z Teplic do Šanova tak patřily k posledním Seumeho procházkám, než zůstal upoután na lůžku a 13. června 1810 ve věku 47 let na pokoji hotelu Zlatá loď v Teplicích zemřel. J. G. Seume byl pochován 15. června na dnes již dávno zaniklém hřbitově v Lípové ulici v blízkosti kaple za účasti jeho přátel, obyvatel města i lázeňských hostů.

Po Seumeho smrti usilovala jeho přítelkyně Elisa von der Recke s dalšími přáteli, kteří se zatím postarali o náhrobek na hřbitově, o zřízení Seumova pomníku v místě jeho dlouholetého působiště - v Lipsku. Dříve však došlo k jeho postavení v Teplicích, třebaže na jeho odhalení se zde čekalo až do roku 1895. Mramorová busta, dílo Viléma Gerstnera, je posazeno na podstavci, který byl zhotoven z hlazeného teplického porfýru. Naleznete jej při vstupu do Lípové ulici v parku, asi 80 metrů od jeho hrobu u kaple. Tak město Teplice uctilo památku básníka, který zde strávil poslední dny svého života a nalezl právě u nás i svůj trvalý odpočinek.

PAVEL KOVÁŘ

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign