iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Benešovo náměstí se starou tradicí trhů

Benešovo náměstí se starou tradicí trhů 7.12 12 09:04 V roce 1838 podali tepličtí měšťané k zemskému guberniu žádost o zřízení koňského a dobytčího trhu. Svůj požadavek odůvodnili tím, že nikde v blízkém okolí se takovéto trhy nekonaly, takže hospodáři nakupovali koně a ostatní dobytek v Sasku, čímž zbytečně utíkaly peníze z Čech. Tento argument byl shledán dostatečně přesvědčivým, a tak mohlo město v roce 1842 pořádat i svůj první dobytčí trh. Upravené prostranství pro tento účel tehdy zůstávalo zcela volné, neboť se jednalo o dosud nezastavěné pozemky, které dříve ležely vně hradeb mimo uzavřené město.

Teprve až zboření městských hradeb a zahájení trhů přispělo zejména k tomu, že začaly zvolna a postupně po obvodu prostranství vyrůstat jednotlivé domy, až nakonec vzniklo uzavřené náměstí, pojmenované jako Školní podle dominantní budovy, která v roce 1859 uzavřela jeho západní část mezi Kapelní a Školní ulicí. V této školní budově byla tehdy umístěna obecná a nižší reálná škola, vyšší dívčí a měšťanská škola, dále škola pro žáky židovského vyznání i řemeslnická pokračovací škola. Autorem této stavby, provedené v novorománském stylu, se stal pražský stavitel Tereba.

Třebaže se od roku 1860 přestalo hovořit o koňském a dotytčím trhu, který nahradilo Školní náměstí, trhy zde probíhaly i nadále. Na snímku z roku 1904 spatříme tehdejší ruch při konání tradičního výročního trhu. Na první pohled se může zdát, že od té doby se zástavba na dnešním Benešově náměstí příliš nezměnila. Při pečlivějším zkoumání pak zjistíme, že dva rohové domy směrem do ulice 28. října prošly významnou přestavbou a došlo i k jejich zvýšení.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign