iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

BENEŠOVO NÁMĚSTÍ VZNIKLO Z BÝVALÉHO DOBYTČÍHO TRHU

BENEŠOVO NÁMĚSTÍ VZNIKLO Z BÝVALÉHO DOBYTČÍHO TRHU 11.7 07 08:32 V prostorách dnešního Benešova náměstí, které se nacházely už mimo původní hradbami obehnané městské jádro, se od roku 1842 konaly pravidelné dobytčí trhy. Tato plocha byla do té doby zcela volná a tudíž snadno pro trhy upravená. Z těchto důvodů dostalo proto místo podle svého účelu pojmenování Dobytčí nebo též Koňský trh.

První budova, kterou zde postavili, byl hospitál, založený též roku 1842 z nadace pruských princů Karla a Alberta v upomínku na jejich otce – pruského krále Bedřicha Viléma III., jenž proslul v protinapoleonské koalici tří monarchů, a který po porážce Napoleona Bonaparte patřil k častým návštěvníkům, obdivovatelům a mecenášům lázeňských Teplic. Tento dům stával na severní straně náměstí, kde k němu postupně přibývaly další budovy. Měšťanské domy na jižní straně náměstí vznikly v linii někdejší severní strany městských hradeb směrem od Kapelní ulice ke Krupské bráně.

Původně se jednalo o jedno až dvouposchoďové domy a teprve až v průběhu 20. století docházelo k nástavbě dalších pater i přestavbě na mnohem vznosnější budovy. Po stavbě rozlehlé školní budovy na západní straně náměstí v letech 1854 až 1857 se zdejší prostory uzavřely ze všech stran a od roku 1860 získaly pojmenování Školní náměstí. Někdejší centrum Teplic, ležící do konce 18. století v oblasti ohraničené městskými hradbami, se tak rozrostlo až sem. Dávná cesta, která tudy vedla od Prahy do Drážďan, se tak stala významnou silnicí, která postupem doby patřila ke stále živějším a rušnějším. Od roku 1895 sem od hlavního nádraží Meissnerovou, dnes ulicí 28. října, začaly přijíždět první tramvaje, jejichž provoz se postupně rozšířil směrem na Tržní, nyní náměstí Svobody a od roku 1900 také k divadlu a Císařským lázním. Poslední tramvaj tudy projela v roce 1956 a první trolejbus roku 1952, takže po dobu čtyř let se na náměstí trolejbusy s tramvajemi křižovaly.

Ještě v šedesátých letech 20. století procházela náměstím mezinárodní silniční komunikace E 15, předchůdkyně dnešní E 55 z Prahy na Drážďany. Teprve po vybudování silničního obchvatu a převedení mezinárodní dopravy směrem k Zámecké zahradě, přestalo náměstí sloužit stále těžšímu provozu. Kdyby se tak nestalo, znamenalo by to v dnešních podmínkách naprostý dopravní kolaps. Původní Koňský trh nesl dlouhou dobu název Školní náměstí, posléze byl označen jako náměstí dr. Edvarda Beneše, následovalo náměstí Zdeňka Nejedlého a nyní se opět jedná o Benešovo náměstí. To dnes patří mezi nejživější části Teplic a stalo se zároveň významným uzlem a přestupní křižovatkou trolejbusových a autobusových linek MHD.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign