iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Benešovo náměstí vzniklo z někdejšího Koňského trhu

Benešovo náměstí vzniklo z někdejšího Koňského trhu 22.1 16 09:09 Když v roce 1838 podalo deset teplických měšťanů k zemskému guberniu žádost o zřízení koňského a dobytčího trhu, byl tento požadavek odůvodňován tím, že nikde v blízkém okolí se tyto trhy nekonaly, hospodáři proto nakupovali koně i ostatní dobytek v Sasku, a tím utíkaly z Čech peníze. Proto se stal také tento argument dostatečně přesvědčivý a město mohlo roku 1842 pořádat první dobytčí trh v prostorách dnešního Benešova náměstí, které se nacházelo mimo dříve uzavřený městský celek zcela volné bez zástavby a pro trhy zvláště upravené. Z těchto důvodů také místo dostalo podle svého účelu pojmenování Koňský trh.

První budovou, která zde zaujala své místo, se stal hospital založený roku 1842 z nadace pruských princů Karla a Alberta. Tento dům stával na severní straně náměstí, kde k němu postupně přibývaly další budovy. Měšťanské domy na jižní straně náměstí vznikly zase v linii někdejší severní strany městských hradeb - směrem od Kapelní ulice ke Krupské bráně. Původně se jednalo o jedno až dvouposchoďové domy. Po stavbě rozlehlé školní budovy v letech 1854 až 1857 se prostory náměstí uzavřely ze všech stran a od roku 1860 získal někdejší Koňský trh pojmenování Školní náměstí.

Jeden z nejstarších zachovalých snímků Školního náměstí pochází z roku 1886, kdy přes Teplice vedla trasa závodu míru. Tehdy Teplice žily cyklistickými závody, které se konaly 8. srpna roku 1886. Některé domy na obvodu náměstí se zachovaly do dnešních časů, jiné prošly přestavbami nebo zcela novou výstavbou. Velká jednoposchoďová budova uprostřed v pozadí představuje bývalý hostinec U Města Rumburku, pozdější hotel Korunní princ Rudolf. Po jeho přestavbě ve třicátých letech 20. století se jednalo o hotel Dittrich, který mnozí Tepličané pamatují ještě jako hotel Thermia, ve kterém se nacházelo sídlo teplických restaurací.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign