iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

BRUSLAŘSKÉ RADOVÁNKY NA ZÁMECKÉM RYBNÍKU V DŘÍVĚJŠÍCH TEPLICÍCH

BRUSLAŘSKÉ RADOVÁNKY NA ZÁMECKÉM RYBNÍKU V DŘÍVĚJŠÍCH TEPLICÍCH 18.6 07 11:57 Teplice se vzhledem ke své poloze na závětrné teplé fénové oblasti Krušných hor zrovna příliš výraznými zimními obdobími pochlubit nemohou. Množství sněhu ve městě pod Krušnými horami bylo obvykle slabé a ani při zimách bohatých na sníh nepřekračovala výška sněhové pokrývky obvykle 50 cm.


To už spíš stálo za to, když v lázeňském městě začalo mrznout. Výrazná lednová zima se v Teplicích projevila např. v roce 1799, kdy ve dnech od 12. do 15. ledna klesaly vytrvale teploty vzduchu až na mínus 26 stupňů Celsia. Také rok 1850 se zapsal mezi extrémně chladný, když v období od 20. do 23. ledna klesala rtuť teploměru i pod mínus 26 stupňů celsia.Koncem ledna a počátkem února roku 1830 v Teplicích rovněž výrazně mrzlo, takže teploty kolem mínus 24 stupňů pod nulou nebyly žádnou vzácností.Ani válečný rok 1942 se nenechal nijak zahanbit, neboť teplota některých lednových dnů se pohybovala kolem 20 stupňů pod nulou.
V časech mrazivé zimy se v Teplicích často zaplňovalo kluziště na dolním rybníku v Zámecké zahradě množstvím bruslařů. Ruch na kluzišti býval velký. Páni zde dvorně konverzovali s dámami a pevně je drželi při párových jízdách. Zdatnější ostřílení bruslaři tady jezdili zásadně s rukama za zády. Vše se neobešlo bez veselí a hlaholu, a aby toho nebylo málo, vyhrávala k tomu ještě navíc hudba Střeleckého spolku. Teplický bruslařský klub pořádal každým rokem obvykle v lednu bruslařskou večerní slavnost. Ta představovala zejména pro mládež jednu z vrcholných událostí společenské sezóny.
K účelům bruslení na zámeckém rybníce stával rovněž dřevěný secesní pavilón, který vidíme na snímku pořízeném v době před první světovou válkou. Jak je patrné, ani tehdy se sníh nevyskytoval, třebaže zřejmě dost mrzlo. Pavilón sloužil jako šatna, ohřívárny i jako bufet s občerstvením. K jeho zbourání došlo koncem třicátých let před druhou světovou válkou.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign