iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

BUDOVA KAVÁRNY A RESTAURACE LÍPA V TRNOVENECH

BUDOVA KAVÁRNY A RESTAURACE LÍPA V TRNOVENECH 18.6 07 11:57 Roku 1900 dosáhl počet obyvatel Trnovan téměř 12 a půl tisíce a počet domů se blížil k 700. Přesto Trnovany zůstávaly oficiálně stále ještě venkovskou obcí, a to až do roku 1910, kdy jim byl konečně přiznán statut města.

<pp> Už však dávno předtím zde vznikal určitý přechod z vesnice na budoucí město. Ten byl patrný rovněž tím, že mnohé z domů překročily již počátkem 20. století běžný venkovský rámec a nabíraly podobu městské zástavby.
Když se zastavíme na rohu dnešních ulic Masarykova a U červeného kostela (dříve Císařské třídy a Lípové), stával zde ještě počátkem 20. století jednoposchoďový dům s živností a předzahrádkou. Ten roku 1912 ustoupil nové vznosné dominantní rohové budově, ve které byla umístěna restaurace a kavárna Lípa ? viz, náš snímek. Patřila k velmi oblíbeným , reprezentačním a hojně navštěvovaným. Až teprve v pozdější době po druhé světové válce přestala budova sloužit restauračním účelům. Naposledy, v sedmdesátých letech 20. století, byla v její přízemní části umístěna prodejna novin a tabáku.
V souvislosti s připravovanou výstavbou trnovanského sídliště došlo v osmdesátých letech k likvidaci celé levé části zástavby od Masarykovy ulice. S ní vzal za své i pro Trnovany dosti charakteristický nárožní dům. K jeho odstřelu došlo v roce 1985 ve spolupráci s barrandovskými filmaři a pyrotechniky pražských Vojenských staveb. k explozi bylo použito 280 kg trhavin a 3 600 rozbušek. Odstřel tohoto domu tak zůstal zaznamenán ve filmu Havárie, který se natáčel podle novely Jiřího Švejdy.
Z dnešního pohledu bychom mohli říci, že dům zbořili zcela zbytečně.Byl by totiž ozdobou Trnovan. Na jeho místě stojí část silniční komunikace, bez které by se dalo obejít, dále chodník a trávní porost. Až teprve v místech za ním se nachází dnešní budova elektroniky K+ B Multi Media expert.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign