iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Budova České spořitelny v Teplicích z roku 1914

Budova České spořitelny v Teplicích z roku 1914 2.11 12 09:19 Nejstarší banku v Teplicích založil už roku 1793 zdejší peněžník Beer Perutz. Tato banka s nesmírně dlouholetými tradicemi pak v Teplicích prosperovala až do konce třicátých let 20. století. S pozdějším, třebaže už také značně historickým datem vzniku, je potom spojena existence Teplické spořitelny, dnešní České spořitelny, která vznikla roku 1858, tedy ve stejné době, kdy do Teplic dorazily první vlaky po nově zavedené teplicko-ústecké dráze.

Teplická spořitelna byla určena především pro uložení úspor drobných klientů. Zprvu měla pronajaté místnosti v domě advokáta Kožíška vlevo od radnice, ale v roce 1865 spolu s městskými úřady přesídlila do nového obecního domu. Po přestavbě a rozšíření této budovy získala i nové prostory, ale ani ty časem nestačily. Díky úspěšnému finančnímu hospodaření Teplické spořitelny se mohl též vylepšovat rozpočet lázeňského města, přispívalo se též více na výstavbu školních i dalších veřejných budov a podporoval se kulturní život v lázeňském městě.

V roce 1910 koupila spořitelna nevyužívaný sirotčinec s přilehlou zahradou a právě na tomto pozemku se stavitel Hermann Schutt zasloužil o vznik nové budovy. Jelikož k otevření spořitelny došlo 19. července 1914, tedy pouhé tři týdny po sarajevském atentátu na Františka Ferdinanda, těsně před první světovou válkou, muselo se obejít bez pompézních a slavnostních ceremoniálů, které by se jinak při takového příležitosti zcela určitě daly očekávat. Na snímku z roku 1914 vidíme budovu spořitelny krátce před otevření veřejnosti. Je třeba dodat, že ani po téměř sto letech nedoznala nějakých zásadních změn. Směrem vpravo začíná Kapelní ulice a dole pod spořitelnou spatříme budovu radnice, sídlo dnešního magistrátu.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign