iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

BUDOVA GYMNÁZIA VE STYLU NĚMECKÉ SECESE

BUDOVA GYMNÁZIA VE STYLU NĚMECKÉ SECESE 13.6 08 09:16 V nejhornější části Zelené ulice, která se zde setkává s dnešní ulicí Čs. dobrovolců, stávala původně panská myslivna, podle níž také nesla ulice dřívější pojmenování Lesnická. Na samém konci 18.století však panská myslivna zanikla a na jejím místě vznikl roku 1801 barokní Mořicův dům. Ten nechala postavit Kristina, choť knížete Jana Nepomuka Clary-Aldringena. V něm potom pobývali většinou dobře situovaní lidé a vyšší úředníci ze správy knížecího panství. V období napoleonských válek se roku 1813 stal, tak jako mnohé jiné okolní domy, lazaretem pro ruské vojáky, raněné v bitvě u Chlumce. Na přelomu 19. a 20. století se v Mořicově domě nacházely úřadovny okresního hejtmanství.

Mořicův dům vydržel stát po celé devatenácté století. K jeho zboření pak došlo počátkem století dvacátého, po roce 1902. Na jeho místě se dále započalo se stavbou mnohem rozsáhlejší a dominantnější budovy – někdejší státní reálné školy, která měla předtím své sídlo na Školním, dnes Benešově náměstí. V budově, kterou ve stylu německé secese nechal postavit architekt W. Bürger ze Saské Kamenice, se začalo poprvé vyučovat v září roku 1904. Třebaže samotné průčelí školy působilo poněkud přísným dojmem, interiér budovy se mohl na svou dobu chlubit dobře vybavenými učebnami a kabinety.

Přestože se tady během celého století vystřídalo kromě středoškolské výuky i mnoho jiných institucí, našlo v budově už před řadou let své trvalé sídlo teplické gymnázium,takže tato stavba opět slouží svým původním účelům.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign