iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Budova německého gymnázia na vrchu Mont de Ligne

Budova německého gymnázia na vrchu Mont de Ligne 13.4 10 14:03 Návrší nad lázeňským Šanovem, pod nímž procházejí ulice Mlýnská a U Kamenných lázní, se v dávné minulosti nazývalo Spitzberk, tedy Špičatý vrch. Oproti pozdější době totiž bývalo ve skutečnosti mnohem strmější, přičemž z protější vyhlídky Královské výšiny (dnešní Letné) tak trochu připomínalo orlí hnízdo. To až teprve pozdější terénní a stavební úpravy počátkem devadesátých let 19. století kopec jaksi zmírnily a zaoblily.

Tento vrch se nazýval rovněž Pleisirberk, ale později také Mont de Ligne, podle v Teplicích tehdy populárního Karla Josefa prince de Ligne, který byl tchánem majitele teplického panství Jana Nepomuka Clary-Aldringena. Na skalnatém podloží této výšiny stával původně zvenčí korou pokrytý a uvnitř zrcadly vyložený altán, nazývaný Zrcadlový domek. Postaven byl počátkem 19. století a zanikl při tažení osvobozujícího vojska protinapoleonské armády, kterého se též zúčastnil již zmiňovaný Karel Josef princ de Ligne.Na místě zničeného altánu nechal roku 1831 postavit tehdejší majitel V.A.Hofmann osmibokou romantickou stavbičku, kde byla umístěna velice oblíbená výletní a vyhlídková restaurace Pepřenka. V roce 1892 však došlo i ke zbourání této teplické dominanty, kterou pak od roku 1894 nahradila pozoruhodná stavba eklektické budovy německého gymnázia, kterou postavil Adolf Siegmund. Dnes se jedná o sídlo Obchodní akademie.

Na snímku z roku 1926, pořízeném z Letné, dominuje budova gymnázia, ale pod ním zahlédneme i některé dnes již zbořené domy v Mlýnské ulici. Vpravo se pak nacházejí Kamenné lázně.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign