iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Budova Okresního soudu z roku 1910

Budova Okresního soudu z roku 1910 10.6 13 13:19 V dobách středověku se Teplice spravovaly podle magdeburského práva. Soudní záležitosti tehdy řídil rychtář se sborem přísežných. Pokud některý ze sporů patřil již k příliš složitým nebo přesahoval rámec Teplicka, žádalo se potom o radu městskou obec v Litoměřicích. V 16. století k výkonu práva útrpného využívali tepličtí služeb mistra popravčího z Litoměřic nebo z Mostu, neboť svého vlastního kata neměly Teplice k dispozici. Staré dochované názvy, jako třeba Na Stínadlech, Šibeničník, Šibeniční les nebo Na Spravedlnosti, připomínají, kde se kdysi výkon spravedlnosti odehrával.

Soudní pravomoce obce v průběhu doby byla omezena jen na nejběžnější přestupky. Nižší soudnictví pak přešlo na kompetence vrchnosti. Reformou státní správy z roku 1849 byl v Teplicích zřízen okresní soud, který spolu s hejtmanstvím sídlil nejprve na radnici. Svoji vlastní budovu potom získal soud až teprve v roce 1910, a to v ulici, která tehdy nesla název Stöhrova. Její pojmenování vzniklo na paměť někdejšího teplického starosty dr. Karla Stöhra, který svou funkci zastával ve dvou volebních obdobích. Ve střízlivém neorenesančním slohu novou budovu soudu navrhl vrchní inženýr Josef Vojtěchovský. Sochy nad portálem vytvořili profesoři keramické školy v Teplicích V. Gerstner a F. Eichmann. Soudní budova z doby rakousko-uherské monarchie slouží stejným účelům dodnes.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign