iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Budova pojišťovny Concordia

Budova pojišťovny Concordia 13.4 10 14:02 Na volném prostranství při Masarykově ulici, v blízkosti potoka přitékajícího sem ve směru od dnešní ulice 28. října a hned vedle vily Flory, kde sídlil Čs. svaz sklářských dělníků, byla v září 1931 dokončena výstavba budovy liberecké pojišťovny Concordie. Tato první funkcionalistická architektura v Teplicích vznikla podle návrhu, na němž se podíleli zdejší architekti Max Loos a Wilhelm Doranth s Paulem Schaefterem-Hyrotsbergem z Magdeburgu. Projekt železobetonového skeletu zpracoval profesor August Nowak z Prahy.

Řešení celé stavby vycházelo z účelu budovy, určené pro prodejny, kanceláře, byty a prostornou elegantní kavárnu. Střední věžovitá část pak zahrnovala schodiště a výtahovou šachtu. Kompletní výstavbu, včetně vybavení interiérů, tehdy výhradně zajišťovaly místní firmy. Geometrickým hladkým formám architektury odpovídá i řešení vnějšího obvodu. Jeho působení je postaveno na rytmu ploch, materiálu i barev. Cihlové pásy, přerušované širokými okny, se střídají s pruhy z bílých keramických ploten. Veškeré další detaily, ke kterým patří hodiny, balkónové mříže, nápisy a reklamy, jsou řešeny jednotlivě v souladu s charakterem architektury. Tento výrazný funkcionalistický objekt byl koncipován jako solitér, jemuž chybí propojení s okolní zástavbou.

Snímek budovy Concordie na Masarykově ulici vznikl nedlouho po její dostavbě, přibližně v roce 1932, kdy se ještě u nás jezdilo vlevo - jak je patrné podle pozice starého automobilu.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign