iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Budova teplického gymnázia

Budova teplického gymnázia 9.8 13 08:38 V nejhornější části Zelené ulice, kde se říkalo "Zelený rynek", stávala původně panská myslivna, podle níž také nesla ulice, procházející odtud směrem k ulici Alejní, název Lesnická. Dnes se jedná o ulici Čs. dobrovolců. Na samém konci 18. století však panská myslivna zanikla a na jejím místě došlo roku 1801 k postavení barokního Mořicova dvoru.

Tento historický objekt vydržel stát celé devatenácté století. K jeho zboření došlo až po roce 1902. Na jeho místě se potom začalo se stavbou mnohem větší, rozlehlejší a dominantní budovy - původně státní reálné školy, která mělo předtím své sídlo na Školním, dnes Benešově náměstí. V nové budově, kterou ve stylu německé secese nechal postavit architekt W. Bürger ze Saské Kamenice, se začalo poprvé vyučovat v září 1904.

I když samotné průčelí školy působilo poněkud přísným dojmem, interiéry stavby se mohly na svou dobu chlubit dobře vybavenými učebnami i kabinety. Přestože se během celého století vystřídalo v budově kromě středoškolské výuky i mnoho jiných institucí, našlo v ní už před dlouhou řadou let své opětné trvalé sídlo gymnázium, takže dále slouží svým původním účelům. Símek tehdy nové budovy státní reálné školy vznikl kolem roku 1906.
Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign