iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Bývalá Královská třída

Bývalá Královská třída 6.6 11 09:13 Čtyřicátá léta 19. století znamenala kulminační období především v domovní výstavbě města, které se tehdy rok od roku stále více rozrůstalo. Neustálý příliv lázeňských hostů, z nichž mnozí patřili k nejvyšším společenským třídám, znamenal i značný finanční přínos též pro podnikavé Tepličany, takže pro mnohé nebylo postavení domu nedosažitelným cílem. Zvláště od roku 1840 vznikaly v Teplicích další elegantní ulice a třídy, které si narůstajícími řadami domů razily právo na svoji existenci. Jejich vznik popisují i komentují Teplické almanachy, které do svých textů vkládaly pro ilustraci namísto tehdy ještě neexistujících fotografií alespoň drobné litografie některých zvláště významných novostaveb.

Rokem 1840 se rovněž datuje vznik řady domů proti lázeňskému parku, zvaném tehdy Spittelgarten (Špitálská zahrada), na úseku od bývalé Krupské brány dolů k Mlýnskému náměstí. Jednalo se o výhodně položenou a situovanou Královskou třídu, která dnes nese pojmenování U Císařských lázní. K zástavbě ulice došlo jen z jedné strany a na protější straně při parku ji podél parkové zídky zkrášlovala řada vzrostlých topolů.

Královskou třídu pak považovali jak místní lidé, tak i cizinci za jednu z nejkrásnějších v celém městě. Domy v této elegantní ulici nesly jména odpovídající i jejímu názvu, jako například Královský hrad, který na našem snímku spatříme hned vlevo v popředí. Z dalších názvů domů si připomeňme ještě Císařský hrad, Král český, Král portugalský nebo Arcivévoda Štěpán. V této významné ulici se pochopitelně dařilo finančníkům, a proto zde bylo situováno hned šest peněžních domů. Tak třeba v zadním traktu zmodernizovaného domu Královský hrad finančníci roku 1913 otevřeli Anglo-rakouskou banku.

(Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign