iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Bývalá Kudlichova, dnes Libušina ulice v Řetenicích

Bývalá Kudlichova, dnes Libušina ulice v Řetenicích 15.4 10 11:22 Podle jedné z pověstí bydlel zeman a rytíř Kolostuj, jinak též majitel prasátek, která údajně objevila teplické léčivé prameny, v místech dnešních Řetenic. To se měl psát rok 862. Skutečné písemné podklady o existenci Řetenic pak pocházejí z roku 1281. Každopádně se jednalo o velmi starou obec ležící nedaleko od Teplic. Ve středověku zčásti patřila k teplickému panství, zčásti pak dalším držitelům. V 16. a 17. století přešly Řetenice zcela pod teplické dominium.

V Řetenicích (německy Settenz) se tradičně pálilo vápno a vyráběly se cihly. V 18. století se dokonce též datuje v okolí Řetenic první těžba uhlí. Každopádně se během 19. století stala z jinak též zemědělské obce i významné průmyslové místo. Kromě Mühligovy sklárny zde pracovala Teplická strojírna, Dudkova továrna na výrobu zinkového plechu a barev i pozdější cementárna.

Dělníci z těchto továren také tvořili převážnou část obyvatel Řetenic. Na snímku z roku 1935 spatříme bývalou Kudlichovu, dnešní Libušinu ulici, s domy, ve kterých většinou bydleli dělníci i drobní řemeslníci, kteří tady měli své dílny. V rohovém domě, kde odbočovala též dnešní Denisova ulice, se nacházela cukrárna. Největší dopravní ruch tady dlouho tvořily hlavně koňské povozy. Většina jednoposchoďových domů, kromě dvou, jejichž místo dnes zaujímá volná proluka, se v této ulici zachovala až do současnosti.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign