iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Bývalá Lesní brána a náměstíčko na ní

Bývalá Lesní brána a náměstíčko na ní 13.4 10 14:01 V místech, kudy se za dob středověku vyjíždělo z dnešního náměstí Svobody z města obehnaném hradbami severním směrem na Dubí, stávala v místech dnešní Dubské ulice kovárna, městská šatlava a hned vedle ní jedna ze čtyř městských bran, která dostala pojmenování Lesní, neboť odtud vedla cesta do oblasti tehdejších rozsáhlých lesních hvozdů Krušných hor.

O půl století déle než samotné městské hradby pak přežila poslední Lesní brána. Teprve v době, kdy se v Evropě schylovalo k velkým revolučním událostem, zbořili ji zdejší měšťané v roce 1846. Dubská ulice se dále postupně utvářela severním směrem během 19.století a jelikož vedla z centra města, patřila k velmi rušným. Obě strany Dubské ulice tak byly plně zastavěné. Přitom její část, hned nad náměstím Svobody, se nazývala "Náměstíčko u Lesní brány" - na paměť a povědomí středověkého vstupu do města.

Na snímku z roku 1898 spatříme na tomto náměstíčku po pravé straně ještě dům, v němž sídlil Institut pro posluhu všeho druhu. Vedle něho na rohu s Kapelní ulicí se nacházelo papírnictví Josefa Weinholda. Tyto domy již dávno nestojí a na jejich místě se rozprostírá jenom travnatá proluka.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign