iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Bývalá obecná škola v Alejní ulici

Bývalá obecná škola v Alejní ulici 31.7 15 09:57 Ještě v osmdesátých letech 19. století zůstávala dolní část Alejní ulice volná a přitom tento prostor ležel v blízkosti středu města. Místo se tedy jevilo obzvláště vhodné pro výstavbu škol. Obecnou chlapeckou a dívčí školu v Alejní ulici postavila dvojice architektů Adolf a Heinrich Siegmundové, kteří ji pojali v celkové koncepci symetrickým řešením a pojetím vnějšího pláště v neorenesančním slohu, tolik příznačném pro většinu školních budov poslední čtvrtiny 19. století. Vyučovat se v ní začalo poprvé v září roku 1891. Škola pak vychovala a dala základní vzdělání několika generacím Tepličanů, ale i mnohým dalším z širokého okolí. Spolu s odbornou keramickou školou v těsném sousedství pak tyto školní budovy dominovaly a reprezentovaly tuto část Alejní ulice, přičemž nejen samotná stavba, ale právě tak i ozdobná zeď s balustrádami i celým okolím byly udržovány ve vzorném pořádku. Náš snímek zachytil tuto školní budovu, jak vyhlížela v době první světové války roku 1915.

Rozlehlá budova někdejší obecné školy však již řadu let školním účelům neslouží. Jeden čas se zde pak nacházelo módní centrum Carmen, které však brzy vyšlo z módy, takže od té doby budova neslouží prakticky už vůbec ničemu a jen postupně chátrá. Dá se tak zařadit mezi další teplické "pomníky zapomnění," které byl ponechány svému osudu. Kdyby tento kdysi vznosný rozlehlý objekt stál v nějaké zapomenuté okrajové ulici, určitě by sešel lidem z očí. Na rušné Alejní ulici v blízkosti samého centra města však musí dnes srdce bolet zejména všechny ty, kteří tuto školu kdysi navštěvovali.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign