iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Bývalá Špitálská zahrada U Dámského pramene

Bývalá Špitálská zahrada U Dámského pramene 7.2 14 09:28 Původní Špitálská zahrada, nazývaná též zahradou U Dámského pramene, patřila majitelům teplického panství Clary-Aldringenům až do roku 1861, kdy ji odkoupilo město Teplice. Parková úprava původní užitkové zahrady u Panského domu byla dílem lobkowiczského zahradníka Johanna Klimeše. Lázeňská zahrada se svými jezírky, kašnami, rozárii i další veškerou drobnou architekturou lákala hosty k procházkám a rovněž první fotografy u nás, kteří tento půvabný kout lázeňských Teplic dokázali zachytit ve své dřívější podobě.

Na jedné vůbec nejstarší fotografii F. Fridricha z konce šedesátých let 19. století spatříme jezírko s kašnou, přilehlou parkovou zeleň a právě tak i schodiště, vedoucí k hotelu Zlatá loď v pozadí snímku.

V hotelové budově Zlatá loď se nacházela oblíbená restaurace i kavárna. Při svých návštěvách lázeňského města tady v letech 1810, 1812 a 1813 bydlel slavný básník a prozaik Johann Wolfgang Goethe. K dalším věhlasným hostům hotelu patřil též básník J. G. Seume, výmarský vévoda Karl August a holandský exkrál Ludvík Bonaparte. Ke zboření rozlehlého hotelového domu, přilehlého ke svahu pod Letnou, došlo ještě před druhou světovou válkou v roce 1939.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign