iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Bývalá stráž císaře Františka Josefa I. na Letné

Bývalá stráž císaře Františka Josefa I. na Letné 16.10 15 08:36 Ve druhé polovině 19. století nechal vybudovat aktivní Horský spolek, který sdružoval zájemce o pěší turistiku a všemožně podporoval rozvoj turistického ruchu, eklektickou pozoruhodnou stavbu, která se stala dílem známého teplického stavitele Gustava Jirsche, který pro ni použil prvky ze všech možných historizujících slohů. Vznikl tak bizarní a poutavý celek s členěným půdorysem a množstvím osobitých detailů. Horský spolek zde pak měl své spolkové místnosti a v patře se též nacházela ubytovna pro studenty na prázdninových cestách, právě tak jako stylová restaurace. Na přelomu 19. a 20. století se v zahradní kavárně během léta konaly večerní symfonické koncerty, které jistě nepostrádaly své kouzlo. Dominantní stavba na Letné, kterou navštěvovali jak Tepličané, tak i množství dalších hostů, dostala vznešené dobové pojmenování Stráž císaře Františka Josefa I.

Po první světové válce došlo ovšem k přejmenování stavby na Vysokou stráž. Ještě i za první republiky sem proudily davy místních i lázeňských hostů, ovšem po druhé světové válce začala rozhledna již poněkud chátrat. Tou dobou zde byl umístěn výtvarný ateliér a o něco později též amatérská radiostanice. V roce 1991 získal budovu jeden z hudebníků, jehož záměrem bylo vybudování nahrávacího studia, ale jeho plány jaksi nevyšly, takže nakonec v rámci konkurzu objekt získala firma Viamont. Ta měla už dříve poblíž objektu své kurty a její sídlo v Ústí nad Labem navíc postrádalo nějaké větší školící středisko. Když pak firma Viamont získala v roce 2003 objekt na Letné od Komerční banky, opravila jej i s přilehlou chátrající věží rozhledny. Oprava celého areálu, v němž je k dispozici několik přednáškových sálů pro stovku lidí, vyšla tehdy na 36 milionů korun. Část financí se sice podařilo získat z evropských fondů, ovšem rekonstrukci samotné rozhledny musela firma Viamont pořídit ze svého zisku.

Architekt navrhl podobu stavby jako věrnou kopii původní podle dochovaných vyobrazení. Stavba na věži začala v březnu 2007 a poměrně brzy byla dokončena. Soukromá stavební firma pak svůj objekt zpřístupňuje též veřejnosti, čímž se rovněž zvýšila atraktivnost této vycházkové oblasti na Letné nad Teplicemi. Náš snímek není ani z doby bývalé slávy za Rakousko-Uherska, ani z dnešní doby po rekonstrukci. Nabízíme vám, jak to tady vypadalo v devadesátých letech 20. století, když se první zájemci pustili do obnovy této dominanty.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign