iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Bývalý chudobinec a pozdější internát zdravotní školy na Letné

Bývalý chudobinec a pozdější internát zdravotní školy na Letné 24.8 12 08:19 Poklidné časy 19. století dodnes připomíná několik staveb v oblasti Letné. Už mnohem méně se ovšem ví, že i tady stávala jedna z továren. Ve čtyřicátých letech 19. století tady založil sirkárnu J. Ascher, ve které pracovalo 50 lidí, což na zdejší poměry té doby představovalo už značně velký podnik. Sirkárna však roku 1854 vyhořela a na témže místě vznikla později rodinná vila, kterou v šedesátých letech 19. století odkoupila teplická obec a přestavěla ji na chudobinec.

Tomuto účelu budova sloužila až do roku 1898, kdy ji město dalo do užívání elektrotechnickému učilišti. Do dolů a továren se tehdy rychle zaváděly elektrické stroje, elektřina se uplatnila ve veřejném osvětlení, v dopravě i v mnoha dalších odvětvích. Obsluha a údržba takových zařízení přirozeně vyžadovala teoretickou průpravu a zrovna tak udržet krok se stále stoupající úrovní v tomto oboru. Průkopníkem výchovy odborníků pro praktické využití elektřiny byl Vilém Biscan, jehož zásluhou vznikla v Chomutově vůbec první elektrotechnická škola na území Rakousko-Uherska. Biscan zpočátku vedl ústav na vlastní náklady, což se brzy ukázalo jako neúnosné a proto ochotně přijal nabídku, aby tuto školu předal do vlastnictví města Teplic. Na Letné pak škola působila až do druhé světové války. Ústav měl dobře vybavené laboratoře i dílny, takže brzy získal dobré jméno. Budova postavená pro zcela jiné účely pochopitelně potřebám školy zcela neodpovídala a musela být několikrát rekonstruována i modernizována, až její poslední velké adaptace změnily i celý exteriér.

Starý snímek z konce 19. století byl pořízen v době, kdy budova na Letné ještě patřila chudobinci. Vzhled tehdejší budovy charakterizovala souměrná horizontálně členěná průčelí s předsazenými pavilóny. Do určité míry stavba připomínala i jisté znaky románské nebo gotické architektury. Ráz budovy pak koresponduje jistou příbuznost s tehdejšími stavbami zdravotního a sociálního zaměření, jaké se stavěly od poloviny 19. století i v jiných velkých městech Evropy. Po druhé světové válce se ve zdejší budově usídlil internát zdravotnické školy. (Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign