iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Bývalý chudobinec na Královské výšině

Bývalý chudobinec na Královské výšině 15.4 10 11:21 Jeden z kopců nad Teplicemi se původně jmenoval Špitálský vrch podle útulku pro nemocné, který stál pod jeho úpatím, přibližně v místech nynějšího Panského domu. V roce 1841 došlo k jeho přejmenování na Královskou výšinu, na počest pruského krále Bedřicha Viléma III. Ani tento název do dnešních dnů nepřežil, neboť dnes se jedná zase o Letnou.

Na Špitálském vrchu se v dávných dobách rozkládala pole, vinice a sady. Krásný výhled odtud pak na Krušné hory, České středohoří a celé okolí kraje vábil zase množství lázeňských hostů k četným vycházkám. V jedné části Špitálského vrchu stávala ve čtyřicátých letech 19.století sirkárna J. Aschera, kde pracovalo zpočátku kolem padesáti, ale později ještě mnohem více lidí. Podnik však roku 1854 vyhořel a na jeho místě vznikla rodinná vila, kterou v šedesátých letech 19.století odkoupila obec a přestavěla ji na chudobinec. Chudobinec se tak nacházel sice v krásném, ale zároveň i dost odlehlém místě od centra. Zatímco někdejší útulek pro nemocné stával pod kopcem, usídlil se ten pozdější přímo na kopci. Svému účelu sloužil pak chudobinec až do roku 1898, kdy město dalo budovu do užívání Biscanovu elektrotechnickému učilišti.

Pohlednice zachycuje její vzhled kolem roku 1900, kdy již došlo k částečné přestavbě budovy. Na terase nižší přístavby pak stály kopie barokních soch Matyáše Brauna, které dnes můžete spatřit v duchcovském zámku.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign