iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Bývalý Německý dům, zvaný též Colleredovský palác, koncem 19. století

Bývalý Německý dům, zvaný též Colleredovský palác, koncem 19. století 31.1 14 08:47 Snímek z konce 19. století zachytil někdejší Německý dům, zvaný též Colloredovský palác, postavený roku 1823 v bývalé Panské, nyní Rooseveltově ulici. Tento honosný dvoupatrový dům o třech osách, se středním mělkým tříosým rizalitem a balkónem v prvním patře, byl původně určený jen k ubytování lázeňských hostů z okolních lázní, ale roku 1887 došlo k jeho přeměně na vlastní lázně.

Německý dům, tehdy celý obrostlý udržovanými popínavými okrasnými rostlinami a od ulice oddělen zeleným živým plotem, představoval v dřívější době zřejmě nejjednodušší, ale zároveň i nejstylovější budovu, jejíž jasná linie a prostorové členění bylo účelné a navíc mu jeho vhodné dimense dodávaly i krásu. Osamocená, v malé zahradě stojící lázeňská budova, odrážela klid a rozjímavost doby, kdy ještě místo běžných automobilů pomalu projížděly ulicí kočáry, poštovní korba, fiakry i další koňská spřežení.

Lázeňský objekt, stojící nedaleko přes ulici od Císařských lázní ( na našem snímku je vidíme v pozadí vlevo ), obdržel později název Sadové lázně. Ještě před řadou let patřil ke společensky vyhledávaným místům, kam se do příjemné vinárny chodili rádi při hudbě a tanci pobavit lázeňští hosté i někteří Tepličané. I to však už dnes patří jen minulosti.

Snímek pochází ze soukromé sbírky Mgr. Venuše Falkové.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign