iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Bývalý rybník Koniglteich

Bývalý rybník Koniglteich 17.6 11 08:01 O osadě Trnovany máme záznamy již z 11. století, konkrétně z roku 1057. Nejstarší zástavba stávala při březích potoka Bystřice, přibližně ve směru od Městských sálů k dnešnímu červenému kostelu. Po dlouhá staletí se zdejší obyvatelé živili především zemědělstvím, tak jako tomu bylo i v jiných okolních vesnicích. Kromě zemědělství se však o Trnovanech hovořilo rovněž jako o vsi rybníků, kterých zde bylo hned několik. Z toho vyplývá, že tady měli též poměrně velký chov ryb.

Jedním z obecních rybníků byl tzv. Koniglteich, který se nacházel nedaleko zdejší návsi. Zaujímal plochu nynějšího Smetanova náměstí a ve druhé polovině 19. století byl částečně upraven jako jednodušší koupaliště, kde se též hodně jezdilo na loďkách. Rybník byl dlouho obklopen rozlehlými loukami. Když však původní půdorys Trnovan přestal poskytovat volné parcely, začaly se na okolních loukách také stavět domy. Samotný rybník pak byl vysušen a na jeho místě zřídila obec park nazvaný Schillerovy sady.

Stavební rozvoj v těchto místech neustal ani počátkem 20. století, takže i park posléze ustoupil další výstavbě - tentokrát měšťanské školy. Dnes by nikoho ani nenapadlo, že se zde namísto budov rozprostíral velký a navíc i rekreační rybník. Snímek ještě nedotknutého rybníka Koniglteich pochází z konce 19. století.

(Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign