iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Čekárna tramvají na Benešově náměstí

Čekárna tramvají na Benešově náměstí 13.4 10 13:59 Dnes již neexistující čekárna někdejších tramvají na Benešově náměstí se nacházela naproti Střední průmyslové škole, tedy v západní části bývalého Koňského trhu, později Školního a posléze Benešova náměstí, které v období socialismu, ve druhé polovině 20.století, neslo též název náměstí Zdeňka Nejedlého. První úsek trati teplických tramvají byl uveden do provozu v roce 1895 z tohoto místa k hlavnímu nádraží, což činilo 656 metrů. Z této doby také pochází náš snímek. V pozdější době, kdy byla tramvajová doprava po městě ještě více rozšiřována a obohacena o odbočku ze Školního náměstí k Císařským lázním a později také do lázeňského Šanova, stala se tato zastávka městské dopravy zároveň stanicí přestupní, na níž se též křižovaly tramvajové vozy na jinak jednokolejných tratích.To vše přispělo k důležitosti tohoto místa v centru města.

Z původně obyčejné čekárny během let vyrostl mnohem větší pavilón, v němž se také nacházely služební prostory, obchody i další služby. Tramvajím přestal pavilónek i s čekárnou sloužit v roce 1956, kdy došlo k jejich zrušení přes město a zbyl jen úsek od červeného kostela do horního Dubí. Zastávky MHD se poté z velké části přesunuly do severní části dnešního Benešova náměstí, kde slouží dodnes. Pavilónek, který původně sloužil tramvajím, však přežil až do dnešní doby.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign