iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Celkový pohled na Řetenice od jihu počátkem 20. století

Celkový pohled na Řetenice od jihu počátkem 20. století 20.12 13 08:34 V souvislosti s bájným objevením teplých léčivých pramenů roku 762 prasátky zemana a rytíře Kolostuje se připomíná i jeho údajné sídlo na návsi v Řetenicích, přestože přesné místo se zde nepodařilo blíže určit. Podle dávných odkazů to mohlo být buď na vyvýšeném pahorku návsi, kde dnes stojí škola středního odborného učiliště AGC nebo v místech dnešní restaurace U Pramene, na jejíž budově je pamětní nápis i s vyobrazením rytíře Kolostuje: "Já to byl, kdo Teplice proslavil." Původní nápis byl sice vyveden v jazyce německém, až teprve mnohem později se tady objevil nápis v češtině. Každopádně se tedy můžeme domnívat, že v Řetenicích žili lidé již v osmém století, třebaže první písemná zmínka o vesnici Řetenice pochází až z roku 1281. Bývalou návsí je dnes Rooseveltovo náměstí, kterému dominuje restaurace U Pramene, bývalá základní škola a panelové domy z šedesátých let 20. století.

Celkový pohled na Řetenice byl pořízen kolem roku 1905 směrem od železniční tratě z Řetenic do Lovosic, kde se dříve rozprostírala pole a také zahradnictví. Ze staré pohlednice je patrné původně zemědělské jádro vsi se statky, dvory a domy. V roce 1905 došlo na nejvyšším místě řetenické návsi, nad tehdejším sadem, k postavení obecní školy, vlevo od ní je na snímku patrný rozložitý Borsdorfův statek. Ještě počátkem šedesátých let tady hospodařilo Jednotné zemědělské družstvo, třebaže obec patřila už převážně k průmyslovým. V popředí spatříme jednotlivé činžovní domy, dnes už ovšem také neexistující, ve kterých bydleli převážně čeští dělníci. Této části Řetenic se proto tehdy říkávalo "česká čtvrť". Za ní se táhne pás domů bývalé Kudlichovy - dnešní Libušiny ulice. Volné prostory bývalých polí byly v průběhu šedesátých let 20. století zastavěny panelovými domy řetenického sídliště.
Pavel Kovář




Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale




anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign