iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Celkový pohled na Řetenice počátkem 20. století

Celkový pohled na Řetenice počátkem 20. století 25.6 10 08:46 První písemná zmínka o vesnici Řetenice pochází sice z roku 1281, ale existence této obce je ještě daleko starší. Už třeba jenom v souvislosti s bájným objevením teplých léčivých pramenů roku 762, které si připsala k dobru prasátka zemana nebo též rytíře Kolostuje. Ten pak měl mít své sídlo právě na návsi v Řetenicích, třebaže přesné místo se zde nedalo nijak určit. Podle dávných odkazů to mohlo být na vyvýšeném místě návsi, kde dnes stojí škola, ale také kdekoliv na návsi. Nejpravděpodobněji se pak jeví místo dnešní restaurace Pramen, kde je též pamětní nápis s vyobrazením rytíře Kolostuje: „Já to byl, kdo Teplice proslavil“. Původní nápis byl vyveden v němčině, teprve až později se tady objevil český nápis.

Dnes se jedná o Rooseveltovo náměstí, kterému dominuje restaurace Pramen, bývalá základní škola a panelové domy z pozdější doby.

Celkový pohled na Řetenice byl pořízen kolem roku 1905 směrem jakoby od dnešní nemocnice. Z pohlednice je patrné, jak původní zemědělské jádro vsi prostupovaly a obklopovaly novější domy, dnes ovšem už také většinou neexistující. V roce 1905 byla postavena na nejvyšším místě návsi škola, vlevo od ní je rozložitý Borsdorfův statek. Ještě počátkem šedesátých let tady hospodařilo Jednotné zemědělské družstvo. V popředí spatříme jednotlivé činžovní domy, obydlené převážně českými dělníky a za nimi pás domů dnešní Libušiny ulice. Této části Řetenic se říkávalo česká čtvrť.

PAVEL KOVÁŘ

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign