iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 22. května'19, svátek má Emil.

Centrum Trnovan v roce 1911

Centrum Trnovan v roce 1911 6.2 15 08:46 Ještě v roce 1843 se o Trnovanech hovořilo jako o malé klidné vesnici, která čítala pouze 466 obyvatel. Teprve až ve druhé polovině 19. století začal velký rozvoj průmyslové výroby, čemuž svou měrou napomohla též blízkost Teplic i výhodná poloha při císařské silnici. Zvláště od sedmdesátých let 19. století se datuje mimořádně rychlý vzestup této obce. Například v roce 1876 začal v Trnovanech Alfred Stellmacher vyrábět fajánsové a porcelánové zboží. V následujících desetiletích pak vzniklo více než 10 manufaktur a továren, které produkovaly nejrůznější druhy keramiky. Kromě toho zde rostly jako houby po dešti četné textilní, kovoprůmyslové, dřevozpracující a další menší podniky. Tím začal pro Trnovany přerod z původně tradičně zemědělské vesnice na průmyslové město.

V roce 1900 už dosáhl počet obyvatel Trnovan dvanáct a půl tisíce a počet domů se blížil k sedmi stovkám. Třebaže přes Trnovany od roku 1895 začaly projíždět také tramvaje, zůstávaly oficiálně stále jen venkovskou obcí. Toho času se hovořilo dokonce o tom, že se jedná o jednu z největších vesnic Rakousko-Uherska. Podmínkou k povýšení Trnovan na město se totiž stalo postavení katolického kostela. Proto také došlo v letech 1909 až 1910 ke stavbě neogotického kostela Nejsvětějšího srdce, který se podle barvy stavebních cihel vžil pod názvem "červený." Proto teprve až po jeho dostavbě a vysvěcení v roce 1910 získaly Trnovany status města, ve kterém žilo 15 tisíc obyvatel. Ke sloučení Trnovan s Teplicemi došlo až za druhé světové války - roku 1942. Po válce se sice na čas obnovila samostatnost Trnovan, ale od roku 1947 tvoří tato bývalá vesnice a pozdější město již trvalou součást Teplic.

Na snímku z roku 1911 spatříme střed tehdejšího nově jmenovaného města, jemuž již dominoval katolický červený kostel, ale i další několikaposchoďové vznosné budovy. Dobový provoz tehdy na hlavní trnovanské Císařské ulici představovaly zejména koňské povozy a elektrická úzkorozchodná tramvaj.
Pavel Kovář

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign