iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Červený kostel v Trnovanech

Červený kostel v Trnovanech 27.8 10 08:39 Teprve po postavení červeného kostela v letech 1907 až 1909 mohlo roku 1910 dojít k povýšení Trnovan na město. Pro tento katolický kostel byla zvolena forma neogotické trojlodní basiliky s loděmi zaklenutými křížovou klenbou, polygonálním závěrem, malou polygonální kaplí v jihovýchodním nároží a masivní hranolovou věží s vysokou špičatou střechou na vstupním průčelí. Jako materiál pro režné zdivo byly vybrány červené cihly, tvarovky a obkládačky. Právě podle tohoto zbarvení se kostelu začalo říkat "červený" místo obvyklého označování podle zasvěcení - v tomto případě Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu. Třebaže u gotických kostelů můžeme hovořit o pravidelné orientaci oltáře směrem k východu, od doby baroka již toto pravidlo neplatilo jako nějaké dogma, tím méně u staveb v historizujícím slohu, ke kterým červený kostel patří. Spíše se však hledělo na praktické možnosti a vhodnost parcely v obci, takže v tomto případě zůstal kostel orientován na severozápad.

Ke slavnostnímu vysvěcení církevní stavby došlo 24. října 1909, čímž byl předán do užívání. Několik let však ještě trvalo, než se podařilo dokončit některé detaily a pořídit veškeré plánované vybavení, včetně varhan a zvonů. Snímek červeného kostela, za nímž vpravo spatříme bývalou Císařskou, dnes Masarykovu ulici ještě i se starou zástavbou, pochází z dvacátých let 20. století. V současné době je kostel v péči místní farnosti pod vedením řeholních kněží Salesiánů Dona Bosca a konají se zde pravidelné bohoslužby.

Pavel Kovář


Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign