iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

CÍSAŘSKÁ SILNICE PŘES ŘETENICE JE DNEŠNÍ STARÁ DUCHCOVSKÁ

CÍSAŘSKÁ SILNICE PŘES ŘETENICE JE DNEŠNÍ STARÁ DUCHCOVSKÁ 18.6 07 11:57 Řetenice byly známy již v dávné minulosti.Podle pověsti se také právě zde mělo nacházet sídlo zemana Kolostuje, jehož prasátka objevila teplické léčivé vody. První písemné záznamy o Řetenicích pocházejí potom z roku 1281.

Ve středověku vesnice zčásti patřila k teplickému panství, zčásti také dalším držitelům. Z Teplic vedla přes Řetenice stará cesta do Mikulova. Právě tak ovšem vsí procházela pozdější Císařská silnice do Duchcova, postavená v roce 1830. Ta tvořila osu, kolem níž se také soustředila hlavní zástavba. Procházela návsí, později nazvanou Schillerovým a v ještě pozdější době Rooseveltovým náměstím.Právě při Císařské silnici se také nacházela řada nejrůznějších služeb a obchodů. Patřily sem také dva zájezdní hostince. První z nich stál na návsi a jednalo se o původní stavbu dnešní restaurace U pramene. Druhý nedaleko od něho stával při Císařské silnici směrem na Duchcov a nesl příznačný název U císaře rakouského.Oproti zájezdnímu hostinci U pramene se právě zde scházela spíše ta lepší společnost z vyšších kruhů, což bylo konečně dáváno na vědomí i vlastním názvem .Budova císařského hostince však už dávno nestojí, neboť byla zbourána ještě před samotnou částečnou přestavbou Řetenic, když se připravovala výstavba řetenického sídliště koncem padesátých a začátkem šedesátých let 20. století.
Řetenice patřily oproti jiným obcím odedávna k průmyslovým místům. Postupem doby stále více ustupovalo zemědělské hospodaření, i když ještě na počátku šedesátých let 20. století tady hospodařilo Jednotné zemědělské družstvo. V Řetenicích se však zejména pálilo vápno a také cihly jak na vlastní potřebu, tak i na prodej. K největším průmyslovým podnikům zde ovšem patřily Mühligova sklárna, strojírna, cementárna a Dudkova továrna na výrobu zinkového plechu a barev. Proto také byly Řetenice obydleny převážně dělníky a drobnými živnostníky.
Na snímku přibližně z roku 1913 spatříme ještě starou zástavbu Řetenic při Císařské silnici. Zcela vpravo stojí kovárna, jejíž čelní zeď byla využita jako reklamní plocha.Jistou zvláštností pak bylo, že v Řetenicích se nenacházel ani kostel ani kaple.Proto se vyzvánělo alespoň ze zvoničky sousedního domu kovárny. Dnes v těchto místech naleznete penzión Helena.Na snímku vidíme rovněž tramvaj jedoucí po Císařské třídě , která však vzápětí uhne vpravo do Rybniční ulice směrem ke sklárně a zakončí svoji trasu v Tolstého ulici.Zavedení tramvají do Řetenic přispělo v roce 1913 k lepšímu kontaktu a spojení s blízkými Teplicemi. Tramvaje původně jezdily z města k nádraží Teplice - Zámecká zahrada , kde měly svoji konečnou. Teprve až roku 1913 byla tramvajová trať prodloužena od Mariánského dvora až do Řetenic, Od té doby jsou také Řetenice trvale napojeny na síť městské dopravy.Tramvaje sem zajížděly až do roku 1956, kdy byly nahrazeny trolejbusy. Ty pak tudy projížděly ale jen do roku 1964, kdy došlo k převedení veškeré dopravy na nově vybudovanou silniční komunikaci Duchcovská, vedoucí s Teplic na Duchcov přes nově postavené řetenické sídliště. Odkloněním hlavního tahu tak došlo ke zklidnění někdejší Císařské silnice, která dnes nese název Stará Duchcovská.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350
Celkem odpovídalo: 425

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign