iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 17. září'19, svátek má Naděžda.

Císařská třída s hostincem Rittenburg v Trnovanech

Císařská třída s hostincem Rittenburg v Trnovanech 7.11 14 08:58 Nedaleko od Teplic se nacházela ves Trnovany, jejíž obyvatelé se živili původně hlavně zemědělstvím. Přerod Trnovan na průmyslové město začal v sedmdesátých letech 19. století, po založení keramické továrny Alfréda Stellmachera. Snímek pořízený těsně před první světovou válkou však už zachytil Trnovany, kdy byly oficiálně jmenovány městem. Jedná se o tehdejší Císařskou třídu, kde se v pravé části snímku kdysi nacházel Šenkovní rybník. Jeho název souvisel s protější budovou, která kdysi patřila k nejvyšším v Trnovanech. Jednalo se o hostinec později zvaný Rittenburg, snad vůbec nejstarší a dlouho i jediný trnovanský hostinec, který měl své základy již v dobách středověku nad hrází Šenkovního rybníka. Doložený záznam o zdejším šenkýři Hansovi pochází z roku 1503 a dá se předpokládat, že jeho existence patří k ještě daleko starším. V této panské hospodě se často ubytovávali formani a povozníci, neboť stála při již tehdy frekventované silnici od Krupky, Chlumce a Ústí nad Labem směrem na Teplice. Proto též zdejší živnost, která v průběhu staletí měnila své názvy, vždy dobře prosperovala. Budova se mohla chlubit velkými sklepy, v nichž zrálo víno z hroznů vypěstovaných na trnovanských a teplických vinicích.

Počátkem 19. století sousední mlýn a později i hospodu držel mlynář Jakob Ritter, a právě podle něho se vžilo pojmenování Ritterburg (v doslovném překladu Rytířův hrad), které se pro vysokou třípatrovou budovu s mnoha přístavbami hodilo docela příznačně. Bývala tady také poslední zastávka procesí, směřujících do Bohosudova k zázračné sošce Panny Marie. Zobrazení bájného příběhu o nalezení sošky zdobilo rovněž průčelí hostince a zůstalo na něm vždy zachováno i po jeho přestavbách. Stav budovy na snímku, který přežil až do dnešních časů, pochází z roku 1887. Často se tady pořádaly různé schůze, hostiny, kulturní akce i zábavy, kde byl k dispozici velký taneční sál. A jelikož se zde často scházely i různé dělnické organizace a spolky, vžil se později název "Dělnický dům". V období první světové války sloužila budova jako vojenské překladiště a poté opět až do padesátých let 20. století jako vyhlášená restaurace. Koncem 20. století se tu usídlil teplický Süd Color, pokračovatel Color Servisu s velkými fotografickými laboratořemi.
Pavel Kovář
Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Diskuze k článku

Pro zadávání příspěvku se musíte přihlásit Uživ. jméno:

Heslo:

Vytvořit účet
Přihlásit na tomto počítači trvale
anketa_nadpis
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?
Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400
Celkem odpovídalo: 478

soutez_nadpis
Soutěž

Soutěž o vstupenky na Baník

Jak dopadl listopadový zápas s Baníkem?


a.) Prohrou 0:1
b.) Remízou 0:0
c.) Výhrou 2:1

(Zatim odpovídalo 36 návštěvníků..)

© Copyright 1998 – 2019 Agentura IS | Reklama | Kontakt | Redakce | Webmaster | Powered by Rosette Design | Tipy: Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku | Krušné hory a Krušnohorci, Ubytování Orlické Hory

logo_rosettedesign